› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Witaminy, których najczęściej brakuje nam jesienią

› inne ponad rok temu    31.08.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Witaminy, których najczęściej brakuje nam jesienią

Latem sięgamy po apetyczne barwne owoce i warzywa, rozkoszujemy się świeżym powietrzem i promieniami słońca. Ten czas jest najlepszy jeśli chodzi o łatwe dostarczanie witamin. Jesienią już tak dobrze nie jest i możemy szybko odczuć pierwsze objawy zmniejszonej podaży witamin.

Kiedy zaczyna się jesień, możemy zaobserwować u siebie takie symptomy jak spadek nastroju, zmęczenie, trudności z koncentracją, czy podatność na sezonowe infekcje. Wszystko to może być efektem zmiany pogody, przestawiania się naszego organizmu na inny tryb funkcjonowania i zmiany diety na tę uboższą w witaminy. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu, niedobory jakich witamin możemy odczuwać.

Jesienne deficyty witaminowe

Pierwszym związkiem jest oczywiście witamina słońca, czyli witamina D. To jedyna witamina, którą nasz organizm potrafi samodzielnie syntetyzować. Pod warunkiem, że do naszej skóry dociera odpowiednia ilość promieni słonecznych. Latem, kiedy słońce praży, nie musimy się martwić o deficyty, a wręcz przyjmowanie suplementów mogłoby skończyć się hiperwitaminozą. Jednak promienie w pożądanym natężeniu w naszej strefie klimatycznej są mniej więcej od maja do października. A to oznacza, że w okresie jesienno-zimowym powinniśmy zadbać o dodatkową porcję witaminy D. Niedobory wiążą się ze stanami depresyjnymi, spadkiem nastroju, zwiększają ryzyko osteoporozy i cukrzycy.

Oprócz tego w diecie zmniejsza się ilość witamin z grupy B. Są one odpowiedzialne za funkcjonowanie układu nerwowego, pamięć i koncentrację. Dlatego też powinniśmy znacząco zwiększyć obecność w jadłospisie kasz i produktów pełnoziarnistych.

Witaminy A i E są nazywane witaminami młodości. Jeśli obserwujemy u siebie poszarzałą cerę, zmęczenie oczu, koniecznie pomyślmy o suplementacji, większej ilości ryb, jajek i nasion.

I na koniec witamina C. Latem jemy jej sporo w owocach, później jest z tym nieco gorzej. Znajdziemy ją na przykład w kiszonkach, ziemniakach albo cebuli. Witamina C bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, ale jesienią ważna jest przede wszystkim przez znaczenie dla zwiększenia odporności. To niezawodny sposób na uniknięcie infekcji.

Dieta czy suplementacja?

Kilka produktów, w których możemy znaleźć witaminy, było już wyżej. Lista jest oczywiście znacznie dłuższa. Jednak nic nie zastąpi letniego bogactwa i różnorodności warzyw i owoców. Nieprawidłowe przechowywanie i przetwarzanie dodatkowo zmniejszają wartościowość pokarmów. Nic dziwnego, że myślimy o suplementacji i nie jest to zły pomysł. Pod warunkiem, że sięgamy po dobre preparaty.

Oprócz zwykłych suplementów możemy postawić też na inne produkty, które dodatkowo wzbogacono naturalnymi witaminami. Warto wziąć pod uwagę na przykład napoje witaminowe OSHEE. Nawadnianie organizmu jest ważne przez cały rok, a sięgając po te napoje, poza nawodnieniem organizmu dbamy o to, by dostarczyć do niego mnóstwa witamin i składników mineralnych, których znaczenie w sezonie jesienno-zimowym rośnie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.