› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Wielki, historyczny sukces elbląskich kajakarzy. Prezentujemy szczegółowe wyniki

› wodne ponad rok temu    5.08.2020
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
1 zdjęćWielki, historyczny sukces elbląskich kajakarzy. Prezentujemy szczegółowe wyniki fot. Marcin Mongiałło

Były łzy szczęścia i wzruszenia. Wielki, historyczny sukces odnieśli elbląscy kajakarze na zakończonych 2 sierpnia 26. Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Kajakarstwie Klasycznym, które zostały rozegrane na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Młodzi elblążanie w stolicy Wielkopolski aż ośmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium!

Nieprawdopodobny sukces osiągnął Przemysław Rojek. Mimo że jego specjalizacją są długie dystanse, w znakomitym stylu wywalczył złoty medal w sprincie na 500 metrów – na mecie miał ponad 2-sekundową przewagę nad niezwykle silnym Wojciechem Pilarzem (MKS Czechowice-Dziedzice). Elblążanin dorzucił do tego dwa złote medale w jedynce na 1000 m i w dwójce (z Pawłem Krause) na 5000 m.

W klasyfikacji punktowej mistrzostw UKS Silvant Kajak Elbląg zajął trzecie miejsce. Przypomnijmy, że rok temu było to miejsce piąte i już wtedy mówiło się o wielkim sukcesie. Tak znakomity wynik to powód do dumy, tym bardziej że kluby zajmujące pierwsze i drugie miejsce (z Poznania i Bydgoszczy) w klasyfikacji punktowej mają po 150 – 200 zrzeszonych kajakarzy, podczas gdy w naszym klubie jest ich zalewie 35. Stawiamy na jakość.

To jest historyczny wynik. Zdobyliśmy 8 medali. W przypadku Przemka są to trzy złota, ale jakby szczegółowo spojrzeć na to, co zrobiliśmy w elitarnej konkurencji olimpijskiej na 1000 metrów, to zdobyliśmy dwa pierwsze miejsca  – pierwsze zdobył Przemek (Rojek – przyp. red.), drugie – Paweł Krause. Nie przypominam sobie, aby w przeciągu ostatnich 15 lat jakikolwiek klub zdobył dwa pierwsze miejsca w tej elitarnej konkurencji. (...) To, co zrobili zawodnicy zasługuje na wielkie pokłony i ogromne gratulacje

– poinformował trener elbląskich kajakarzy Wojciech Załuski na konferencji prasowej zorganizowanej w sali konferencyjnej MOSiR-u przy ul. Karowej w Elblągu. Podziękował przy tym wszystkim wspierającym klub osobom w tym głównemu sponsorowi Edwardowi Parzychowi (właścicielowi Kantoru Silvant), rodzicom oraz Miastu Elbląg.

Jako kibic z boku patrzyłem na to, co się dzieje i byłem bardzo wzruszony. Wzruszony byłem tym, że jest wspaniała ekipa, są wspaniali ludzie z rodzicami, którzy opiekowali się swoimi dziećmi. Wszyscy oni tworzyli najlepszą grupę kibiców na całej Malcie. Z plotek, które do mnie doszły mogę tylko powiedzieć, że trener jest kuszony przez inne kluby, przez kadrę, ale jest lojalny. Zostaje w Elblągu, co mnie bardzo cieszy i widać, że perspektywy na przyszłość są bardzo budujące.

 – powiedział główny sponsor elbląskiego klubu Edward Parzych. 

W przyszłym roku Przemysław Rojek i Adam Witkowski wejdą w wiek seniorski. Plany? Ciągłe poprawianie wyników, pokazywanie już nie tylko w Polsce, ale  także w Europie i na świecie, że nasi zawodnicy są w ścisłej kajakarskiej czołówce, a w przyszłości start na igrzyskach olimpijskich. Przy takich wynikach powyższe plany są z pewnością realne. Od czasu zdobycia przez Helenę Pilejczyk brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley 1960 żadnemu z elblążan nie udało się podobne osiągnięcie. Po tylu latach mamy w końcu szansę na olimpijskie laury.

Czy ta sztuka się uda zależy także od zmiany spojrzenia na system stypendialny. Błędem byłoby stawienie zarzutu, że nasze miasto nie wspiera sportu. Utrzymanie bogatej infrastruktury sportowej kosztuje bardzo dużo, ale zawodnicy także muszą z czegoś żyć, a inne samorządy i kluby starają się przyciągnąć sportowców atrakcyjnymi ofertami. Marta Witkowska, która od tego sezonu reprezentuje barwy AZS Politechniki Opolskiej, niedawno (25 lipca 2020 r.) wywalczyła srebrny medal na XXXV Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Kajakarstwie. Przeszła do opolskiego klubu ze względu na stypendium, które bynajmniej nie jest astronomicznie wysokie, ale pozwala na skromne utrzymanie. Jeśli nasze miasto pragnie zatrzymać na miejscu najlepszych zawodników, w tym kajakarzy, powinno jak najszybciej zmienić politykę stypendialną.  

 

26. Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Kajakarstwie Klasycznym. Wyniki zawodników UKS Silvant Kajak Elbląg

 

1. miejsce – K1 500 m, Przemysław Rojek, czas: 1:41.097

1. miejsce – K2 5000 m, Paweł Krause, Przemysław Rojek, czas: 19:43.011 

1. miejsce – K1 1000 m, Przemysław Rojek, czas: 3:50.021

 

2. miejsce – K1 1000 m, Paweł Krause, czas: 3:56.929

2. miejsce – K2 200 m, Igor Komorowski, Adam Witkowski, czas: 36.309 

 

3. miejsce – K2 500 m, Gabriel Gładykowski, Igor Komorowski, czas: 1:41.061

3. miejsce – K2 1000 m, Gabriel Gładykowski, Igor Komorowski, czas: 3:46.150

3. miejsce – K1 5000 m, Gabriel Gładykowski, czas: 22:06.864

 

4. miejsce – K2 500 m, Krzysztof Kownierowicz, Paweł Krause, czas: 1:43.357

7. miejsce – K1 200 m, Adam Witkowski, czas: 40.495

9. miejsce – K2 5000 m, Krzysztof Kownierowicz, Adam Witkowski, czas: 21:41.816 

 

Pełne wyniki

 • Wielki, historyczny sukces elbląskich kajakarzy. Prezentujemy szczegółowe wyniki
ilość zdjęć 1 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.