› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

UKS "Szóstka" Elbląg. "Brak lodu jest dla nas wielkim problemem" (+ zdjęcia)

› zimowe ponad rok temu    19.01.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
15 zdjęćUKS UKS "Szóstka" Elbląg, fot. Marcin Mongiałło

Uczniowski Klub Sportowy UKS "Szóstka" Elbląg jest ewenementem w skali całego województwa warmińsko-mazurskiego. To jedyny klub łyżwiarstwa figurowego w regionie. Jego działalność, w której nie brak sukcesów, to wielka zasługa zarówno trenerek, mocno zaangażowanych w pracę klubu rodziców, jak i dzieci, które do treningów podchodzą z pasją i sercem. Klub rozwijałby się znacznie lepiej, odnosiłby jeszcze większe sukcesy, gdyby zapewnione były odpowiednie warunki. Tych niestety brakuje. O jakich warunkach mówimy?

Przede wszystkim o lodzie. Mówiąc w telegraficznym skrócie całym problemem jest to, że tafla lodowa jest dostępna dla łyżwiarzy co najmniej o 1  – 2 miesięcy za krótko. Lodowisko "Helena" im. Heleny Pilejczyk w Elblągu jest czynne od 6 października do 30 marca. To zdaniem trenerek zdecydowanie za mało. W całej Polsce jeździ się dłużej, nieraz znacznie dłużej. 

Zamrożenie lodu powinno być najpóźniej 1 września, ponieważ sierpień przejeździmy na obozach (Liptowski Mikulasz w Słowacji, Brno i Ostrawa w Czechach). W połowie października mam pierwsze, ważne zawody sportowe. Nie ma czasu na przygotowanie zawodników. W Toruniu, skąd przyszłam do Elbląga, dzieki temu, że dostęp do lodu był niemal cały rok mogłam wychować mistrzów  

 – powiedziała Teresa Bekisz.

Dlaczego w Elblągu tak późno mrozimy?

Oni (MOSiR w Elblągu  – przyp. red.) mówią, że nie mogą zamrozić lodowiska z powodu starych maszyn, ale w tym roku zamrozili w październiku, kiedy występowała wysoka temperatura. Okazało się, że to nie przeszkodziło

 – poinformowała trenerka.

Być może nieoficjalnym powodem późnego mrożenia jest to, że naukę jazdy na łyżwach młodzież ze szkół podstawowych rozpoczyna dopiero 15 października. Gdyby wystartowała ona miesiąc wcześniej mielibyśmy w Elblągu z pewnością dłuższy sezon łyżwiarski. Nietrudno zauważyć, że wiele zależy od dobrej woli. 

Na szybszym uruchomieniu lodowiska nie zależy tylko i wyłącznie UKS "Szóstce".

"Orzeł" (Klub Sportowy Orzeł Elbląg  – przyp. red.) też chce wcześniej, bo ma jazdę szybką, sekcję short tracku. IKS Atak, który prowadzi sekcję hokeja na sledgach, też chce wcześniej. podobnie UKS Wikingowie, który jest klubem hokejowym

 – poinformowała nas Teresa Bekisz.

Sukcesy 

Trzeba dodać, że mimo trudnych warunków wielu zawodników osiąga sukcesy. Wśród wyróżniających się zawodników trzeba wymienić przede wszystkim Kamila Grabkowskiego, który reprezentuje UKS "Szóstkę", a jednocześnie jest zawodnikiem Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu. Wśród największych sukcesów tego zawodnika wymienić należy wicemistrzostwo Polski w klasie złotej (trzeciej – przed juniorem młodszym, do lat 12) oraz brązowy medal mistrzostw Polski (sezon 2016/2017). Innym zawodnikiem szczególnie zasługującym na wymienienie jest Jakub Kukowski, który na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łyżwiarstwie Figurowym, która odbyła się w dniach 15-16 lutego 2014 r. w Cieszynie zdobył brązowy medal (był to jednocześnie największy sukces w historii klubu). Ten sam zawodnik w Pucharze Polski Młodzików w Łyżwiarstwie Figurowym w Elblągu w 2010 r. zajął trzecie miejsce wśród solistów w klasie brązowej. Na uwagę zasługuje również Zuzanna Ziemińska – druga (obok Jakuba Kukowskiego) zawodniczka, która jeździ od początku założenia klubu, czyli od około 11 lat. 

To oczywiście tylko niektóre sukcesy. Oprócz wyżej wymienionych zawodników w ostatnim czasie bardzo dobre rezultaty osiągali również inni sportowcy UKS "Szostki", w tym m.in. Martyna Miros, Urszula Łopacka, Marika Wnuk, Natalia Śniger, Julia Gierszewska, Jan Gierszewski, Karolina Kuczewska, Dominika Szczepanowska...

Skąd się wzięło łyżwiarstwo figurowe w Elblągu?

 To w dużej mierze zasługa trenerek – Teresy Bekisz i Beaty Kukowskiej, które przyszły do naszego miasta z Torunia. Klub został zbudowany od podstaw. Nie jest tajemnicą, że wznoszenie czegoś od zera stanowi duża trudność i wyzwanie. Oprócz wyżej w pracę w klubie zaangażowane są dwie inne trenerki  – Joanna Ziemińska i Joanna Śnigier.

W Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu były organizowane klasy łyżwiarskie. Wyżej wymieniona grupa zawodników wywodzi się właśnie z takich klas

 – poinformowała nas Teresa Bekisz.

Dopóki były klasy sportowe o profilu łyżwiarskim (10 godzin wychowania fizycznego na lodzie) był większy dopływ zawodników do klubu. W tym roku nie ma żadnej tego typu klasy. Po prostu nie ma pieniędzy, żeby takie klasy powstały. Zamiast tego w ramach lekcji wychowania fizycznego są zajęcia jazdy na łyżwach dla jednej klasy raz w tygodniu.

 – dodała. 

Niewielkie środki finansowe

Wszystko to działa mimo niewielkich pieniędzy, mocnych braków finansowych – można dodać. Ile pieniędzy klub otrzymuje z budżetu miasta?

7 tys. zł na cały rok otrzymujemy na szkolenie

– poinformowała nas Beata Kukowska. 

W ramach UKS "Szóstki" funkcjonują aż trzy sekcje łyżwiarstwa figurowego:

 • sekcja szkoleniowa (szkółka łyżwiarska) - Beata Kukowska, Joanna Śnigier, Joanna Ziemińska (grupy naborowe) 
 • sekcja amatorska - Beata Kukowska, Joanna Ziemińska
 • sekcja wyczynowa - opiekują się nią Teresa Bekisz (najstarsi zawodnicy) i Beata Kukowska

Do wszystkich sekcji w ciągu roku uczęszcza około 100 dzieci (na stałe 70 – 80),w tym do szkółki – od ok. 30 do 40, do sekcji amatorskiej – ponad 20, a do sekcji wyczynowej – ok. 12 dzieci. 

Puchar Elbląga 2018

W dniach 2 – 4 marca będziemy organizować zawody Puchar Elbląga 2018. Są to zawody rangi ogólnopolskiej . W dniach 2 – 3 marca przewidziana jest rywalizacja grup wyczynowych, natomiast 4 marca zaprezentują sie grupy amatorskie. Przewidujemy przyjazd ok. 100 łyżwiarzy i łyżwiarek w grupie wyczynowej oraz tyle samo w grupie amatorskiej

– poinformowała nas Beata Kukowska.

Mistrzostwa w Elblągu znajdują się już kalendarzu zawodów krajowych, opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.

Lodowisko w Elblągu

Lodowisko w Elblągu posiada długą historię. Pierwszy tego typu obiekt w naszym mieście powstał w 1981 roku i miał wymiary 38 na 26 m. To lodowisko istniało do 1998 r. Początkowo było to niepełnowymiarowe, odkryte, sztucznie mrożone lodowisko osiedlowe o ograniczonych funkcjach sportowych. Trenowali tutaj zawodnicy short tracku. Warto nadmienić, że Klub Sportowy „Orzeł” (wówczas CWKS "Orzeł")  – wspólnie z klubami Podhala Nowy Targ i Juvenii Białystok  – jako pierwsi w Polsce rozpoczęli w sezonie łyżwiarskim 1992/93 r. uprawianie tej dyscypliny. Sekcja łyżwiarstwa szybkiego wykorzystywała do treningów tor przy ul. Agrykola.

Lodowisko z zadaszeniem zostało oddane do użytku w 2005 r. Ma wymiary 60 na 30 m. Od 25 lutego 2011 r. nosi imię Heleny Pilejczyk – elblążanki, brązowej medalistki olimpijskiej ze Squaw Valley w 1960 roku, srebrnej medalistki mistrzostw świata, wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki Polski w łyżwiarstwie szybkim.

 • UKS Szóstka Elbląg. Teresa Bekisz udziela lekcji,
 • UKS Szóstka Elbląg,
 • UKS Szóstka Elbląg. Kamil Grabkowski,
 • UKS Szóstka Elbląg. Kamil Grabkowski,
 • UKS Szóstka Elbląg. Teresa Bekisz,
 • UKS Szóstka Elbląg,
 • UKS Szóstka Elbląg. Kamil Grabkowski,
 • UKS Szóstka Elbląg. Kamil Grabkowski,
 • UKS Szóstka Elbląg,
 • UKS Szóstka Elbląg,
 • UKS Szóstka Elbląg,
 • UKS Szóstka Elbląg,
 • UKS Szóstka Elbląg,
 • UKS Szóstka Elbląg,
 • UKS Szóstka Elbląg,
ilość zdjęć 15 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 4
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rodzic
ponad rok temu ocena: 83%  1
Brawo, brawo,brawo. Jesteście pierwszym portalem w Elblągu, który odważył się napisać o naszym lodowisku niepochlebną opinię. Ciekawe co z tego wyniknie. Jeśli chcecie podrążyć temat, proponuję aby jakiś redaktor przeszedł się po klubach trenujących na lodowisku, wtedy dowie się na pewno wiele ciekawych rzeczy.
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.