dd Tor "Kalbar" wyróżniony na gali w siedzibie PKOl w Warszawie
› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Tor "Kalbar" wyróżniony na gali w siedzibie PKOl w Warszawie

› inne ponad rok temu    26.10.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Tor  fot. Marcin Mongiałło

25 października w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się Gala Sportowa Polska. Po raz 18. przedstawiciele samorządów i biznesu, którzy budują infrastrukturę sportową i wychowują młode pokolenie poprzez sport spotkali się w jednym miejscu, aby docenić wysiłki włożone w rozwój polskiego sportu. Jedną z najważniejszych nagród został uhonorowany obiekt z naszego miasta – tor wrotkarsko-łyżwiarski "Kalbar". Wyróżnienie "Sportowy Obiekt Roku 2017" odebrał prezydent miasta Elbląga Witold Wróblewski. 

W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 gości, w tym znane postacie ze świata sportu i kultury. Swoją obecnością zaszczycili: królowa lekkoatletyki Irena Szewińska, najbardziej rozpoznawalny polski komentator sportowy Przemysław Babiarz, wybitny zapaśnik Andrzej Supron oraz piosenkarz Rafał Brzozowski.

Sportowy Obiekt Roku 2017 to tytuł nadawany obiektom sportowym i rekreacyjnym, nowym i zmodernizowanym, niezależnie od ich wielkości i przeznaczenia (sport wyczynowy, powszechny, rekreacja), za wyróżniającą je architekturę, konstrukcję, zastosowane przy budowie lub modernizacji materiały, technologie i wyposażenie obiektu oraz jego walory użytkowe i funkcjonalne. Oprócz toru wrotkarsko-łyżwiarskiego "Kalbar" w Elblągu w tej samej kategorii wyróznione zostały: 

 • Nowoczesna hala sportowa w technologii pasywnej w Brwinowie (Gmina Brwinów, burmistrz Arkadiusz Kosiński)
 • Hala tenisowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze (Miasto Zielona Góra, prezydent Janusz Kubicki oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze, dyrektor Robert Jagiełowicz)
 • Hala Widowiskowo-Sportowa w Opolu (Miasto Opole, prezydent Arkadiusz Wiśniewski)
 • Hala Podkarpackiego Centrum Sportów Walk w Jaśle (Miasto Jasło, burmistrz Ryszard Pabian)
 • Wielofunkcyjny kompleks boisk sportowych przy Zespole Szkół nr 10 w Suwałkach (Miasto Suwałki, prezydent Czesław Renkiewicz)
 • Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim (Miasto Nowy Dwór Mazowiecki, burmistrz Jacek Kowalski)
 • Hala Widowiskowo-Sportowa w Stęszewie (Gmina Stęszew, burmistrz Włodzimierz Pinczak)
 • Stadion Miejski w Swarzędzu (Gmina Swarzędz, burmistrz Marian Szkudlarek)
 • Kompleks Sportowo-Rekreacyjny przy Zespole Szkół nr 2 w Pułtusku (Gmina Pułtusk, burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz)
 • Stadion Miejski przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 138 w Łodzi (Miasto Łódź, prezydent Hanna Zdanowska)
 • Hala Sportowa WKK przy ul. Czajczej we Wrocławiu (prezes Wrocławskiego Klubu Koszykówki Przemysław Koelner)

Wszyscy laureaci Gali Sportowa Polska 2017

Przypomnijmy, że tor wrotkarsko-łyżwiarski "Kalbar" w Elblągu (nazwa upamiętnia postać Kazimierza Kalbarczyka, byłego trenera łyżwiarzy szybkich, który przez wiele lat pracował naszym mieście) został oddany do użytku 27 czerwca 2017 roku. Jego długość wynosi 333,33 m.

Jestem bardzo wdzięczna za wybudowanie tak pięknego obiektu. Traciłam nadzieję, że za swojego życia będę miała okazję stanąć tutaj na łyżwach i przejechać rundę. Okazuje się, że będę mogła to zrobić w listopadzie. Jestem ogromnie szczęśliwa, tor jest przepiękny. Tyle lat się do niego przybliżaliśmy, ale coś ciągle przeszkadzało. Po tylu latach mamy ten obiekt, cieszmy się z niego

– mówiła podczas uroczystego oddania toru do użytku, pod koniec czerwca bieżącego roku, Helena Pilejczyk, elblążanka, olimpijka w łyżwiarstwie szybkim.

Inwestycja, której wykonawcą jest konsorcjum firm: “E&S” z Borowa oraz PROTEL z Luzina, rozpoczęła się w połowie maja 2016 roku i była realizowana z niemałymi problemami. Jak pisaliśmy na naszych łamach pierwszy termin zakończenia prac został wyznaczony na koniec sierpnia 2016 roku. Nie został on jednak osiągnięty z powodów niezależnych od wykonawcy, jak choćby fatalne warunki atmosferyczne czy nieoczekiwane problemy ze wzmocnieniem gruntu pod samym torem, czego nie przewidywał projekt. Aneks do umowy zakładał ukończenie go do ostatniego dnia października, ale i tym razem go nie dochowano. Miasto rozważało nawet zmianę wykonawcy tego zadania, ale ostatecznie postanowiono pozostać przy pierwotnym, a nowy termin wyznaczyć na 15 maja. Na więcej czasu konsorcjum firm nie mogło liczyć, ponieważ 1,5 miliona złotych z całości w wysokości 5,1 mln pochodzi z dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki – z tych pieniędzy miasto musiało się rozliczyć do końca czerwca 2017 roku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Eryk
ponad rok temu ocena: 100%  3
wy z SLD i PO juz zbudowaliście , że ludzie za chlebem z kraju musieli uciekać - NIGDY WIECEJ SLD I PO
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kalbi
ponad rok temu ocena: 100%  2
Napiszcie lepiej jak cały czas stoi tam woda po tych ulewach.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maria
ponad rok temu ocena: 100%  1
Fajna reklama - obiektywizm górą
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.