› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Skurcze mięśni i zmęczenie po wysiłku? Jak można temu zaradzić?

› inne ponad rok temu    10.09.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Skurcze mięśni i zmęczenie po wysiłku? Jak można temu zaradzić?

Po wyczerpujących treningach zawsze odczuwasz ogromne zmęczenie i zmagasz się z bolesnymi skurczami mięśni? Takie dolegliwości są typowe dla wielu sportowców i najczęściej oznaczają jedno: niedostateczne nawodnienie organizmu. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby wyeliminować te nieprzyjemne objawy.

Intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do zwiększenia tempa metabolizmu - jest nawet 15-20-krotnie większe w porównaniu do stanu spoczynkowego. Tak pracujący metabolizm przyczynia się do zwiększenia szybkości wytwarzania ciepła w mięśniach. Przenoszone jest ono do przepływającej krwi, a następnie rozprowadzane po całym organizmie. To z kolei uruchamia procesy rozpraszania energii cieplnej, m.in. przez parowanie potu z powierzchni skóry. Wzmożone wydzielanie potu powoduje utratę wody oraz elektrolitów, a zachwiana gospodarka wodno-elektrolitowa może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bolesne skurcze mięśni i zmęczenie po wysiłku. Dlatego sportowcy często sięgają po specjalne suplementy na mięśnie (np. tabletki musujące do rozpuszczenia w płynach).

Skurcze mięśni i zmęczenie po wysiłku – przyczyny

Wzmożone pocenie się w warunkach podwyższonej ciepłoty ciała (np. po intensywnym wysiłku fizycznym) bardzo szybko prowadzi do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej, które niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji. Nie tylko pogarsza się zdolność do kolejnego wysiłku fizycznego, ale pojawia się też uczucie zmęczenia, występują skurcze mięśni, dochodzi do obniżenia zdolności umysłowych i poznawczych.

Odwodnienie organizmu – jak mu przeciwdziałać?

W okresie wyczerpującego treningu fizycznego trudno jest zapobiec wzmożonemu wydzielaniu potu, a co za tym idzie – utracie wody i elektrolitów. Jest to bowiem proces wpisany w fizjologię człowieka. Jedyne, co można zrobić, to zapewnić organizmowi prawidłowy poziom nawodnienia w fazie okołowysiłkowej, dlatego zaleca się wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Sama woda to jednak za mało, ponieważ wraz z potem wydalane są również elektrolity, takie jak np. chlorki, magnez, potas, sód czy wapń w postaci jonów. Dlatego osobom prowadzących aktywny tryb życia zaleca się przyjmowanie specjalnych suplementów diety. Przykładem mogą być tabletki musujące „na mięśnie”, czy dla osób aktywnych sportowo, które – rozpuszczone w odpowiedniej ilości wody – nie tylko gaszą pragnienie, ale i szybko się przyswajają. Dzięki temu skutecznie uzupełniają straty wodno-elektrolitowe, utrzymują właściwy stopnień nawodnienia organizmu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.