› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Rugby Team Elbląg zarejestrowane. Z nadzieją w przyszłość!

› inne ponad rok temu    7.11.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Rugby Team Elbląg zarejestrowane. Z nadzieją w przyszłość!

Jeszcze w lipcu nawet nie przypuszczali, iż wszystko będzie tak szybko zmierzać w kierunku sprofesjonalizowania rugby w Elblągu. Spotkali się wówczas, aby spędzić czas na świeżym powietrzu i rekreacyjnie porzucać piłką. Odtąd wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. Już na początku października sympatycy rugby z Elbląga złożyli wszystkie wymagane prawem dokumenty w celu założenia stowarzyszenia. 6 listopada do rejestru stowarzyszeń wpisane zostało stowarzyszenie Rugby Team Elbląg. 

19 września 2017 roku odbyło się spotkanie założycielskie Rugby Klub Elbląg, a już 5 października wszystkie dokumenty zostały złożone w olsztyńskim sądzie. 6 listopada 8 członków założycieli mogło świętować wpis. Oczywiście to tylko formalność, bo sympatycy rugby z Elblaga już od jakiegoś czasu spotykają się, grają, mają zamiar szkolić młodzież.

Stowarzyszenie jest tylko po to, aby działać z ramienia Polskiego Związku Rugby

– poinformował nas Kacper Pecka, prezes. 

Jakie mają plany na przyszłość członkowie stowarzyszenia? Czy poważnie myślą o budowie silnego klubu w Elblągu, czy bardziej o szkoleniu kadr pod kątem klubów z Trójmiasta i Olsztyna?

– takie pytanie zadaliśmy człowiekowi, który doprowadził do sukcesu organizacyjnego w postaci rejestracji.

Absolutnie nie chcemy być zapleczem. My jako seniorzy chcemy w dalszym ciagu grać, aby móc się rozwijać. Celem jest jednak przede wszystkim szkolenie młodzieży.

– odpowiedział nam Kacper Pecka. 

 A plany na najbliższe tygodnie?

9 grudnia będzie turniej charytatywny w Olsztynie i tam chcielibyśmy się pokazać

– poinformował prezes Rugby Team Elbląg.

Rugby jest sportem, który wymaga od zawodników olbrzymiej orientacji na boisku oraz umiejętności szybkiego podejmowania właściwych decyzji. Elbląscy zawodnicy grają w Rugby 7, czyli odmianę rugby, w której w jednej drużynie występuje 7 zawodników. Jest to mniej kontaktowy wariant gry, w którym bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne.

Z nadzieją patrzymy na rozwój w Elblągu tej interesującej dyscypliny sportu. Czy nasi Czytelnicy znają poniższe powiedzenie?

Piłka nożna to gra dżentelmenów uprawiana przez chuliganów, podczas gdy rugby jest grą chuligańską uprawianą przez dżentelmenów.

Jest dużo prawdy w tym stwierdzeniu. Od samego początku rugby było grą dla prawdziwych mężczyzn, ale przede wszystkim grą fair. Nie ma tu praktycznie irytującego oszukiwania na boisku. Mówi się, że różnica między piłkarzem a rugbystą jest taka, że ten pierwszy udaje, że go boli a ten drugi, że go nie boli.  

Podobno pierwszym Polakiem, który grał w rugby był syn Henryka Sienkiewicza. Tak informację podaje francuski autor Loys Van Lee w swojej książce "Le Rugby" na podstawie kronik klubów, w których grał Sienkiewicz. Był on zawodnikiem Racing Club i Stade Francais. Według opisów był mężczyzną o słusznych rozmiarach – ważył około 100 kg i grał w drugiej linii młyna. 

Głównym inicjatorem rozwoju rugby w Polsce był Francuz Louis Amblert, pracujący w Warszawie profesor języków obcych. To on założył w Warszawie klub „Orzeł Biały”. Pierwszy oficjalny mecz z udziałem publiczności rozegrano  na boisku LKS "Pogoń" Lwów. 9 lipca 1922 roku wybiegły dwie piętnastki "Orła Białego", podzielone na "białych" i "czarnych". Zwyciężyli "czarni" 6:3. Sędzią tego historycznego wydarzenia był Francuz Robineau. Rugby przez wiele lat nie mogło się w Polsce przebić jako sport. Zainteresowanie tą dyscypliną było niewielkie. Dopiero wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, 9 września 1957 roku, odbył się w Warszawie Walny Zjazd Założycielski Polskiego Związku Rugby. Pierwszym prezesem został Władysław Trybus. 24 sierpnia 1958 roku w Łodzi reprezentacja Polski rozegrała wobec 3000 widzów pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy, w którym pokonała NRD 9:8 (0:5). Dopiero latach 90. XX wieku zaczęto rozgrywać turnieje siódemek. Obecnie w naszym kraju istnieją rozgrywki drużyn piętnastoosobowych (22 zespoły w ramach trzech lig) i siedmioosobowych (około 50 aktywnych drużyn w całej Polsce).

Trzema najpopularniejszymi rodzajam rozgrywek rugby są:

Rugby union – piętnastoosobowy i najpopularniejszy wariant zarządzany przez World Rugby (dawniej IRB). W Polsce zwykle określenie „rugby” oznacza właśnie tę odmianę.
Rugby 7 – zyskujący na popularności siedmioosobowy wariant rugby union, od 2016 r. dyscyplina olimpijska (to właśnie ta odmiana gry rozwija sie w naszym mieście)
Rugby league – trzynastoosobowa odmiana rozwijająca się samodzielnie od końca XIX stulecia, popularna przede wszystkim w Australii i Anglii.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.