› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Rodzaje żarówek samochodowych

4 miesiące temu    26.02.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rodzaje żarówek samochodowych

Działające oświetlenie to element obowiązkowy w każdym samochodzie. Przepalone żarówki bez zastanowienia należy od razu wymienić. Wyróżnia się przy tym kilka rodzajów żarówek samochodowych. Różnią się one między sobą wyglądem, żywotnością czy też intensywnością światła.

Obecnie, na mocy przepisów z roku 2007, kierowcy mają obowiązek przez cały rok jeździć z włączonymi światłami. Wpływa to oczywiście na żywotność żarówek, które po prostu szybciej się zużywają. Z tego powodu dobrze jest mieć ze sobą zawsze części zapasowe wysokiej jakości, zakupione w sprawdzonym sklepie, takim jak np. Ucando.pl. Szeroki wybór asortymentu z tej kategorii znajdziemy pod adresem https://www.ucando.pl/k/zarowki/U1702. Warto pamiętać, że brak oświetlenia w samochodzie może się skończyć dość wysokim mandatem. 

Żarówki samochodowe – rodzaje

Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się żarówki halogenowe, ksenonowe i ledowe. Popularne halogeny to żarówki z żarnikiem, których wydajność mieści się w przedziale od 150 do 1100 godzin działania. Żarówki ksenonowe do działania wykorzystują wysokie napięcie. Są wydajne, gdyż działają nawet 3000 godzin. Jednak pod tym względem i tak zdecydowanie najlepiej wypadają żarówki LED z wydajnością na poziomie do 50000 godzin. Oczywiście w ramach każdej z tych kategorii wyróżnić można kilkanaście typów żarówek. 

Rodzaje żarówek halogenowych

Symbolami H1, H2 oraz H3 oznacza się żarówki jednożarnikowe starszej generacji, z którymi spotkać się można w przypadku świateł drogowych, przeciwmgielnych i mijania. H4 i H7 to żarówki dwużarnikowe nowszej generacji, wykorzystywane w nowszych autach jako światła przeciwmgielne, drogowe i mijania. Z kolei żarówki oznaczone jako W, P i R stosowane są przede wszystkim jako światła sygnałowe i wewnętrzne. Wykorzystywane są przy kierunkowskazach, światłach stopu, światłach pozycyjnych czy jako oświetlenie tablicy rejestracyjnej. 

Rodzaje żarówek ksenonowych

Żarówki tego rodzaju używane są przy światłach mijania, ale już konstrukcja tzw. biksenonów umożliwia przełączanie między światłami drogowymi i mijania. Żarówki ksenonowe dzieli się z uwagi na rodzaj reflektorów. Do modeli soczewkowych przeznaczone są żarówki D1S, D2S, D3S oraz D4S. Z kolei do reflektorów odbłyśnikowych dedykowane są żarówki D1R, D2R, D3R oraz D4R.

Rodzaje żarówek ledowych

W przypadku żarówek ledowych przeznaczonych do samochodów, wyróżnia się tylko dwa rodzaje świetlówek. Żarówki Ba15s są dedykowane do reflektorów postojowych, lamp pozycyjnych i wstecznych oraz świateł stopu. Natomiast żarówki Bay15d stosowane są w światłach pozycyjnych i stopu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.