› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

R. Traks: "Od czasu gdy sprzedażą biletów oraz karnetów zajęła się hala, frekwencja spadła"

› piłka ręczna ponad rok temu    31.01.2017
Maciej Markowski
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
R. Traks:  fot. archiwum elblag.net

Zgodnie z zapowiedzią, elbląski radny Rafał Traks odniósł się do pisma Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego dotyczącego finansowania klubów sportowych. Dyskusja, która rozpoczęła się na sali podczas sesji Rady Miejskiej przeniosła się do mediów. Prezydent zaznaczał wyraźnie w swojej odpowiedzi, że pomoc finansowa nie opiera się tylko i wyłącznie na dotacji z Miasta, ale pochodzi także od spółek miejskich i darmowego korzystania z obiektów sportowych, np. Hali Sportowo-Widowiskowej.

Dlatego też Prezydent nie krył zdziwienia, że radny i jednocześnie dyrektor elbląskiego Kram Startu nie przywołuje wszystkich danych. Odniósł się również do frekwencji, która wcale nie jest tak wysoka, jak przedstawiał Rafał Traks. Wszystkie te wątki ujął w swojej odpowiedzi na pismo Witolda Wróblewskiego radny Traks i poniżej prezentujemy je w całości (tak jak je otrzymaliśmy):

"Nie można planować budżetu bez jasnych deklaracji opartych na współpracy.

Chciałbym odnieść się do doniesień medialnych przytaczających moją interpelację, a do której odniósł się Pan prezydent Wróblewski. Cieszę się z deklaracji Pana prezydenta o dalszym wspieraniu Elbląskiego Klubu Sportowego Start. Większe zaangażowanie się władz miasta w rozwój elbląskiego szczypiorniaka pozwala liczyć na osiągnięcie sukcesów, a zgodnie ze znana dewizą sukces przyciąga sukces. Zmuszony jednak jestem do skorygowania pewnych informacji o których Pan wspominał.

W każdym z miast, które z nami konkuruje w lidze, Rada Miejska głosuje budżet zazwyczaj z końcem roku, w niektórych miejscowościach zdarzało się na początku nowego roku, co nie przeszkadzało zorganizować konkursu dotacyjnego pod koniec bieżącego roku na przyszły rok. Zawsze tak robiliśmy w Elblągu. W swojej interpelacji nie wskazywałem wsparcia spółek miejskich w innych miejscowościach, ponieważ skupiłem się tylko na formie dotacji. Pisząc interpelację celowo ująłem tylko dotacje ponieważ jako Radny zabiegam o zwiększenie dotacji dla Klubu Start Elbląg. Dla jasności poniżej podaję informację o wsparciu innych klubów przez spółki miejskie – wymienione kluby również są wspierane przez spółki miejskie, zapewne podobnymi kwotami lub większymi.

Gdyńskie Stowarzyszenie Piłki Ręcznej

– OPEC Gdynia

– Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. w Gdyni

– Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gdyni

SPR Pogoń

– PKS Szczecin

– Port Szczecin-Świnoujście 

MKS Lublin

– MPK Lublin

– Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie

SPR Koszalin

– Miejska Energetyka Cieplna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Koszalinie

– Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Koszalinie

– Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie

– Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie

Pan prezydent poinformował, że Klub korzysta bezpłatnie z hali widowiskowo-sportowej. Tak nie jest. Hala uzyskuje przychód ze sprzedaży biletów oraz karnetów na mecze Startu. Klub z zysków ze sprzedaży biletów i karnetów uzyskuje 0 zł (słownie zero złotych). Co więcej, klub ze środków własnych musi utrzymać służby medyczne, sędziów czy spikera. Hala nie ponosi tych kosztów, ogranicza się do konsumpcji wpływów. Znamienne jest, że od czasu gdy sprzedażą biletów oraz karnetów zajęła się hala frekwencja spadła i dlatego w sezonie 2016/2017 jest na wskazanym przez Pana prezydenta poziomie.

Chciałbym przypomnieć, że dzięki staraniom działaczy klubu do Startu w sezonie 2016/2017 dołączyli sponsorzy Kram S.A. – sponsor tytularny oraz Energa S.A. – sponsor główny. Wpływy od wszystkich pozyskanych sponsorów są większe niż dotacja z budżetu miasta Elbląga, to pozwala budować nadzieję na przyszłość. Niestety ubolewam nad tym, że pomimo zapewnień o wsparciu nie ma dalej decyzji o kwocie w formie dotacji w 2017 roku dla zespołu Start Elbląg, co nie pozwala Klubowi zaplanować budżetu oraz rozpocząć procesu podpisywania kontraktów z zawodniczkami. Czyny są ważniejsze niż słowa. Cele klubu oraz sponsorów są bardzo jasno określone – to walka o medale. Bez zwiększenia dotacji ten cel może nie zostać zrealizowany. Wszyscy dążymy do tego, by Start Elbląg funkcjonował jako profesjonalny klub, który musi działać z wyprzedzeniem a nie od wypłaty do wypłaty. Nie można planować budżetu bez jasnych deklaracji opartych na współpracy".

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ 100% elblążanin
ponad rok temu ocena: 67%  3
Panie Rafale myślałem, że rozumie Pan zasady biznesu, sport kwalifikowany to biznes. Miasto nie ma prawa wspierać bezpośrednio zespołów zawodowych..... obowiązek miasta to wspieranie sportu dzieci. Obowiązek "działaczy klubu" to szukanie sponsorów na finansowanie działalności takiego przedsiębiorstwa jakim jest klub, a nie wyciąganie pieniędzy z kasy miejskiej kosztem dzieci. "Hala uzyskuje przychód ze sprzedaży biletów....", obok przychodu hala ponosi koszta: co, cw, energia..... jako radny doskonale Pan wie, że hala jest mocno pod kreską- miasto dokłada do utrzymania obiektu !!!! Na wyrazy uznania, szacunku zasługuje prowadzenie klubu Wójcik Meble !!!- pełen profesjonalizm. Panie Rafale proszę o refleksję, czy Pan o tym wszystkim nie wie ? Pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanka
ponad rok temu 2
Panie elblążanin zgodzę się z Pana opinią, ale Meble Wójcik też dostaje dofinansowanie z miasta i dlatego jest na rynku. Pozdrawiam wszystkich czytających
~ Maro
ponad rok temu ocena: 63%  1
Panie Trans skończ pan wstydu oszczędź...
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.