› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Od czego zacząć praktykę jogi? Przydatne wskazówki

9 miesięcy temu    6.08.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Od czego zacząć praktykę jogi? Przydatne wskazówki

Joga to nie tylko popularna praktyka, ale także wysiłek mający korzystny wpływ na samopoczucie i samodyscyplinę. Dzięki swojej różnorodności zyskuje z roku na rok coraz większą rzeszę zwolenników. Może być ona stosowana przez każdego, bez względu na wiek, czy umiejętności. Joga uprawiana jest zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Jest ona świetnym sposobem na samodoskonalenie się. Na czym więc polega joga i co powinni wiedzieć wszyscy początkujący?

Joga – jak zacząć?

Jogę bez problemu możemy zacząć ćwiczyć samodzielnie w domu. Ćwiczenia warto rozpocząć od najprostszych asan relaksacyjnych i rozciągających, takich jak pozycja góry czy psa z głową w dół. Asany świetnie nadają się dla początkujących, ponieważ nie są skomplikowane i bardzo bezpieczne. Zanim przejdziemy do ćwiczeń w domu, wygospodarujmy nieco więcej przestrzeni. Bardzo ważne jest to, aby można było się swobodnie poruszać. Bardzo dobrym pomysłem będzie też otworzenia okna, aby lepiej dotlenić organizm.

Jako początkujący nie musimy posiadać maty do jogi, ale zdecydowanie łatwiej ćwiczy się na powierzchni antypoślizgowej. Dobrym zamiennikiem będzie w tym przypadku koc, który możemy położyć na dywan, aby nie ślizgał się po podłodze. Ćwiczenia wykonujemy w luźnych, niekrępujących strojach, na boso lub w skarpetkach. Dla naszej wygody możemy spiąć włosy i zmyć makijaż. Aby prawidłowo wykonywać wszystkie ćwiczenia, warto zapoznać się z prawidłowymi zasadami oddychania. W jodze mamy trzy sposoby oddychania: obojczykowe, piersiowe i brzuszne. Najzdrowszy oddech to ten wykonywany torem brzusznym. Jest on najbardziej pożądany w jodze, gdyż rozluźnia organizm i uwalnia od stresu.

Mimo że jogę bez problemu możemy ćwiczyć w domu, to jednak lepszym rozwiązaniem będą zajęcia pod czujnym okiem profesjonalnego instruktora. Nasze umiejętności w trakcie takich zajęć szybko pójdą do przodu, poznamy też bardziej zaawansowane ćwiczenia. Specjalista wskaże, na co zwrócić uwagę i skoryguje ewentualne błędy w naszej technice. Dzięki temu nabierzemy prawidłowych nawyków i ćwiczenia wykonywane w domu będą skuteczniejsze. Warto więc łączyć praktykowanie jogi w domu z zajęciami z profesjonalnym instruktorem.

Cenne wskazówki

W razie naszego rozwoju i coraz większych umiejętności możemy próbować bardziej zaawansowanych technik. Przydadzą nam się cenne wskazówki i rady specjalistów, aby do jogi podchodzić bardziej profesjonalnie. Na co więc zwrócić uwagę wchodząc na wyższy poziom?

1. Profesjonalna mata

Przy wykonywaniu bardziej zaawansowanych ćwiczeń niezbędna może okazać się profesjonalna mata do jogi. Jej zakup powinien być przemyślaną inwestycją – warto nabyć ją w sklepie internetowym o profilu jogicznym. Nie zaleca się kupowania mat w sklepach sportowych, gdyż mogą być one bardzo słabej jakości.

2. Solidna rozgrzewka

Ćwiczenie jogi wymaga rozluźnienia, a to zapewnia dobrze wykonana rozgrzewka. Warto wykonać kilka skrętów, wygięć oraz pozycji relaksowych. Zwykle rekomenduje się, aby rozgrzewkę zacząć od górnych części ciała, a na końcu przejść do rozgrzania nóg.

3. Podpórki i klocki

Aby ułatwić sobie trudniejsze ćwiczenia, warto stosować podpórki lub klocki. Mogą być one w formie zwiniętego w rulon ręcznika lub złożonego koca. Bywają one bardzo pomocne przy wykonywaniu pozycji, do których wymagana jest większa elastyczność.

4. Ćwiczenia bez pośpiechu

Nie pomijajmy ważnych etapów i ćwiczeń przy praktykowaniu jogi. Będzie to wtedy nieskuteczne, dlatego powinniśmy umiejętnie rozplanować ćwiczenia, aby na wszystkie starczyło nam czasu. Bardzo ważna jest też punktualność, gdyż wejście na salę w trakcie zajęć lub pod ich koniec może zakłócić komfort i koncentracje innych osób.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.