› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Nieudany start polskiej panczenistki do... Sejmu

› zimowe ponad rok temu    4.11.2015
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Nieudany start polskiej panczenistki do... Sejmu fot. dzieńdobry.tvn.pl

Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych nikogo w zasadzie nie zaskoczyły. Na pewno jeżeli chodzi o zwycięskie ugrupowanie. Prawo i Sprawiedliwość zgodnie z sondażowym scenariuszem sięgnęło po władzę „absolutną” i z 235 mandatami będzie mogło samodzielnie sprawować rządy przez 4 kolejne lata. Ze sporym – mimo wszystko – niedowierzaniem przyjęto z kolei wyniki: Zjednoczonej Lewicy, której do „awansu” zabrakło 0,45% głosów, Kukiza'15, który od wyborów prezydenckich stracił ponad połowę zwolenników, KORWiN-a, który nie doskoczył do 5 punktów procentowych, ale nade wszystko Polskiego Stronnictwa Ludowego, które reprezentować będzie jedynie 16 posłów. Jednym z nich nie jest niestety elblążanka i zarazem legenda polskiego łyżwiarstwa szybkiego – Erwina Ryś-Ferens.

Kandydatka z ramienia Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego wystartowała w 20 okręgu wyborczym Warszawa II (Piaseczno, Pruszków, Wołomin) z 24 pozycji (ostatniej) na liście numer 5. W tym okręgu z centralą w Warszawie wybranych zostało 12 posłów ze 194 kandydatur. Dwudziesty okręg wyborczy jest komplementarny względem okręgu 19 na mapie ordynacji wyborczej. Za konkurentów politycznych po mandat poselski polska mistrzyni miała m.in.: Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO), Michała Kamińskiego (PO), Jacka Sasina (PiS) czy Mariusza Błaszczak (PiS).

Po zakończeniu sportowej kariery Erwina Ryś-Ferens związała się z polityką. Jako członek Krajowej Partii Emerytów i Rencistów kandydowała do Sejmu z listy SLD-UP w 2001 roku – bez powodzenia. Rok później uzyskała mandat sejmiku mazowieckiego startując z listy PSL-u i została radną. Kolejne próby – w 2004, 2009 i 2014 – do Parlamentu Europejskiego również zakończyły się niepowodzeniem, tak jak i dwa podejścia do Sejmu (2005 i 2011). W 2006 roku – tym razem z listy Prawa i Sprawiedliwości – ponownie zdobyła mandat do sejmiku. Długo jednak nie pozostała w klubie PiS-u i rok później opuściła go na rzecz PSL-u. Z ramienia tego klubu uzyskała reelekcję, a w 2014 kolejny raz została radną.

W tegorocznych wyborach do Sejmu musiała jednak uznać wyższość 6 posłów PiS, 4 PO i po jednym z Nowoczesnej Ryszarda Petru i partii Kukiz'15. Oto pełna lista wybranych na nową VIII kadencję:

1. Kinga Gajewska (PO)

2. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO)

3. Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna RP)

4. Michał Kamiński (PO)

5. Anita Czerwińska (PiS)

6. Jan Szyszko (PiS)

7. Stanisław Tyszka (Kukiz'15)

8. Jan Grabiec (PO)

9. Jacek Sasin (PiS)

10. Mariusz Błaszczak (PiS)

11. Andrzej Smirnow (PiS) 12. Piotr Uściński (PiS)

Znając nieustępliwość urodzonej w Elblągu sportsmenki nie jest to jej ostatnie podejście do wyborów...

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.