Nie przegrała żadnej partii, wygrała z mistrzynią Europy. Wielki sukces elblążanki na ME juniorów w szachach (+ zdjęcia)

ponad rok temu    15.08.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
4 zdjęćLidia CzarneckaLidia Czarnecka fot. Marcin Mongiałło

Lidia Czarnecka (ur. 2004 r., UKS Skoczek Elbląg) wróciła niedawno z turnieju, w którym wzięli udział najlepsi młodzi szachiści w Europie. To był prawdopodobnie największy do tej pory sukces elblążanki, która na zakończonych w Bratysławie Mistrzostwach Europy Juniorów w Szachach Klasycznych 2019 (2 – 10 sierpnia 2019 r.) nie przegrała żadnej partii, jak również wygrała z mistrzynią Kontynentu z ubiegłego roku (która do czasu zakończenia turnieju nosiła tytuł mistrzyni Europy w kategorii wiekowej do lat 16). Zdobyła na tych zawodach aż 158 punktów rankingowych Elo – najwięcej ze wszystkich sklasyfikowanych 96 zawodniczek w kategorii wiekowej do 16 lat. Świadczy to bezsprzecznie o niezwykłym, bardzo dużym progresie naszej szachistki.

Elblążanka osiągnęła życiowy sukces. Mimo, że została rozstawiona z odległym, 56. numerem na liście startowej (na 96 zawodniczek), to wywalczyła 12. miejsce w kategorii wiekowej do lat 16 (elblążanka ma 15 lat), wygrywając kilka partii, m.in. ze starszą o rok (urodzoną w 2003) mistrzynią Europy z ubiegłego roku Kamiliją Bułatową (Rosjanka ostatecznie zajęła 8. miejsce w mistrzostwach) oraz ze starszą o rok Sarah Djidjeli, najlepszą zawodniczką Francji w grupie wiekowej do lat 16. Gdyby wziąć pod uwagę wiek, Lidia Czarnecka zajęłaby w turnieju znacznie wyższe, 6. miejsce (w grupie wiekowej – do lat 15). Jest to godne podkreślenia, gdyż rok w szachach to bardzo długi okres czasu... Rozgrywając partie niemal wyłącznie z zawodniczkami starszymi od siebie (na turnieju tylko jeden raz zdarzyło jej się rywalizować z rówieśniczką –  reprezentantką Rumunii Darią Lehaci Miruną, która jest z tego samego rocznika, co Lidia) pokazała, że drzemie w niej ukryty potencjał, który najprawdopodobniej wcześniej czy później dojdzie do głosu. Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek i w przyszłości elblążanka powalczy o medale.

Ostatnie spotkanie, w którym zażarcie walczyłam o remis z Czeszką Kristiną Laurincovą, trwało ponad 5 godzin. W przypadku gdybym przegrała zajęłabym w turnieju mniej więcej 20 miejsce, a w przypadku wygranej byłabym 6. Partia zakończyła się remisem. Okazało się, że miałam lepszą pozycję. Nie widziałam, nie byłam tego świadoma. Za dużo czasu minęło, żeby grać dalej, ale jestem bardzo zadowolona z wyniku i uważam, że 12. miejsce jest bardzo dobre. Najtrudniejszą partią, która rozegrałam był mecz z Kamiliją Bułatową, ubiegłoroczną mistrzynią Europy. Ta dziewczyna miała drugi numer startowy, więc ja – posiadając 56 numer startowy nie byłam w ogóle brana pod uwagę. Po wygranej grałam z kolejnymi dwoma Rosjankami (wygrała z Margarita Filipową i zremisowała z Aleksandra Afanisijewą – przyp. red.), a warto dodać, że Rosjanie stanowią najsilniejszą narodowość w europejskich szachach. W trzech partiach rozegranych z nimi uzyskałam 2,5 na 3 punkty

– poinformowała nas Lidia Czarnecka.

Wszystkie zawodniczki, z którymi grałam były ode mnie starsze. Nie grałam tez z żadną zawodniczką, która była rankingowo słabsza ode mnie. To tym bardziej utrudniło mi zadanie, ale też dało jeszcze większą satysfakcję z wyniku. Dzięki temu zdobyłam wiele oczek w punktacji FIDE.  To były moje najlepsze mistrzostwa Europy i mam nadzieję, że w kolejnym roku osiągnę jeszcze lepszy rezultat, pobije ten rekord, bo będę już wtedy grała z zawodniczkami ze swojej kategorii wiekowej

– dodała szachistka, która powiedziała nam, że bardzo cieszy się z pierwszego miejsca na mistrzostwach Europy, które zajęła jej koleżanka – Patrycja Waszczuk.

W kategorii wiekowej do 16 lat aż trzy polskie zawodniczki znalazły się w pierwszej dziesiątce, ale to Lidia Czarnecka zdobyła największą, nieprawdopodobnie wysoką liczbę punktów Elo – 158 (sic!). Żeby uzmysłowić sobie skalę tego sukcesu dodajmy, że Patrycja Waszczuk (Gambit Międzyrzec Podlaski), która zajęła pierwsze miejsce w tej kategorii, zdobyła 58,4 punktów Elo, a konto Marii Malickiej, która była piąta, powiększyło się o 40,4 punktów Elo.

Nazwa rankingu szachowego pochodzi od jego twórcy – profesora Arpada Elo. Jest to metoda obliczania, która pozwala określić aktualną siłę danego szachisty. Ten pochodzący z Węgier wielki miłośnik szachów zaproponował model, w którym zmiana rankingu wiąże się bezpośrednio z rankingiem przeciwników oraz wynikami rozegranych z nimi partii. Podstawowa zasada polega na tym, że jeżeli zawodnik osiągnął lepszy rezultat od oczekiwanego, wtedy jego ranking wzrasta, natomiast jeżeli gorszy – spada. W 1970 roku Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) wprowadziła system rankingowy oparty na modelu zaproponowanym przez Arpada Elo.

W klasyfikacji punktowej Mistrzostw Europy Juniorów w Szachach Klasycznych w Bratysławie w 2019 r. Polska zajęła wysokie, 4. miejsce. Zdecydowanie najlepszy wynik osiągnęli Rosjanie, przed Azerbejdżanem i Ukrainą. W punktacji medalowej Polska zajęła 3. miejsce. Nasi zawodnicy zdobyli 2 złote medale. Wywalczyły je Patrycja Waszczuk (Gambit Międzyrzec Podlaski) w kategorii wiekowej do 16 lat oraz Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń) w kategorii wiekowej do lat 18. Polacy na tle Europy, zwłaszcza zachodniej, wypadli bardzo dobrze.