Marta Witkowska i Kinga Jankowska rozbiły bank z medalami na mistrzostwach Polski!

› wodne ponad rok temu    1.09.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
Marta Witkowska i Kinga Jankowska (zdj. po lewej stronie) / Marta Witkowska, Kinga Jankowska oraz Paulina Markiewicz i Karolina Markiewicz (zdj. po prawej stronie)Marta Witkowska i Kinga Jankowska (zdj. po lewej stronie) / Marta Witkowska, Kinga Jankowska oraz Paulina Markiewicz i Karolina Markiewicz (zdj. po prawej stronie) fot. arch. prywatne Marty Witkowskiej

Marta Witkowska i Kinga Jankowska (ZKS Olimpia Elbląg) rozbiły bank z medalami na 82. Mistrzostwach Polski Seniorów w Kajakarstwie Klasycznym, które odbyły się Torze Reagtowym Malta w Poznaniu w dniach 30 sierpnia – 1 września. Kajakarki wywalczyły łącznie 4 medale.

Marta Witkowska zdobyła srebrny medal w K1 5000 m (czas: 24:03,741). W tej samej konkurencji Kinga Jankowska wywalczyła brązowy medal (czas: 24:08,666). Na najwyższym stopniu podium stanęła na tym dystansie Anna Zagórska (OŚ AZS Politechniki Poznańskiej, czas: 23:19,661).

Ponadto reprezentantki Olimpii Elbląg wywalczyły brązowe medale w wyścigu K2 1000 m (czas: 4:01,177), ustępując tylko dwóm osadom. W wyścigu kajakowych dwójek na 1 km najlepsze okazały się reprezentatnki klubu AZS AWF Katowice – Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek (czas: 3:55,807); srebrne medale zdobyły natomiast reprezentatnki KU AZS-AWF Politechnika Opole – Karolina i Paulina Markiewicz (czas: 3:58,902).

Medale elblążanek:

• Kinga Jankowska – brązowy medal w K2 1000 m, brązowy medal w K1 5000 m
  • Marta Witkowska – brązowy medal w K2 1000 m, srebrny medal w K1 5000 m

Pozostałe wyniki

• K2 500 m – 7. miejsce (Marta Witkowska, Kinga Jankowska), czas: 1:55,854
  • K2 200 m – 5. miejsce (Marta Witkowska, Kinga Jankowska), czas: 40,459

Medale zdobyte na tak prestiżowej imprezie to z pewnością wspaniały prezent oraz forma podziękowania dla ich trenera  – Wojciecha Załuskiego – tym bardziej, że kilka dni temu wstąpił on w związek małżeński.

Wszystkie wyniki

----------------

Marta Witkowska (ur. 19 maja 1999 r.) to zawodniczka sekcji kajakarskiej ZKS Olimpii Elbląg. Sportem zajmuje się od dziecka. Jej pierwszą nauczycielką była mama (trener pływania oraz miłośniczka kajakarstwa górskiego). Ojciec Marty jest doświadczonym triathlonistą, który wiele lat temu osiągał naprawdę dobre rezultaty. Jej młodszy brat Adam jest juz teraz świetnym kajakarzem, któremu wróżona jest kariera. Marta swoją przygodę z kajakarstwem rozpoczęła zaraz po tym, kiedy przeniosła sie z toru basenowego na kajak, pływajac po rzece Elblag razem z trenerem Mirosławem Kreczmanem. Już wtedy zaczela zdobywać wysokie lokaty w kajakarskiej dwójce ze swoją klubową koleżanką Marceliną Kreczman, z którą w 2014 roku zdobyła trzecie miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Maratonie Kajakowym. Następnie jej trenerami zostali Wojciech Załuski oraz Agnieszka Banaś. Marta zaczęla ostre treningi i bardzo szybko została powołana do polskiej kadry narodowej. Na swoim koncie ma już wiele medali mistrzostw Polski; jest finalistką mistrzostw Europy oraz świata.

Kinga Jankowska (ur. 4 września 1999 r.) rozpoczęła przygodę z kajakarstwem w klubie sportowym Baza Mrągowo. Jej trenerem był wówczas doświadczony szkoleniowiec Andrzej Matysiak. Spod jego ręki wyszedl min. Piotr Siemionowski (mistrz świata z 2011 r. na dystansie 200 m) oraz czołowa zawodniczka kadry narodowej Anna Puławska. W 2017 r. Kinga stoczyła wewnetrzną walkę właśnie z Martą, a jej stawką był wyjazd na mistrzostwa Europy. Ostatecznie musiała ustąpić miejsce Marcie, nieznacznie przegrywając ma finiszu na dystansie 1000 m. Jak mówi jej trener Wijciech Załuski jest to zawodniczka z potencjałem i wielkimi możliwościami. Od 2019 r. startuje w barwach Olimpii Elbląg. Razem z Martą w K2 500 m w lipcu tego roku wywalczyły srebrny medal na 34. Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.  Jej trenerem jest Wojciech Załsuski; studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.