dd "Marta - witaj w domu!" Powitanie jednej z najlepszych kajakarek na świecie (+ zdjęcia)
› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

"Marta - witaj w domu!" Powitanie jednej z najlepszych kajakarek na świecie (+ zdjęcia)

› wodne 11 miesięcy temu    1.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
24 zdjęćMarta Witkowska i jej trenerzy: Agnieszka Banaś i Wojciech Załuski;Marta Witkowska i jej trenerzy: Agnieszka Banaś i Wojciech Załuski; fot. Marcin Mongiałło

Dzisiaj w sekcji kajakowej klubu ZKS Olimpia Elbląg przy ul. Radomskiej odbyło się uroczyste powitanie Marty Witkowskiej – elbląskiej kajakarki, której jako pierwszej od ponad 30 lat udało się wywalczyć tak wysokie miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów i Młodzieżowców w Kajakarstwie. Poprzedni najlepszy start należał do elblążanina Mariusza Kosno i miał miejsce podczas rozgrywanych w dniach 25-28 lipca Mistrzostw Świata Juniorów w Kajakrstwie 1985 w Castel Gandolfo (Włochy).

Oczywiście po drodze były inne duże sukcesy elblążan, ale w kategorii seniorskiej. W tym przypadku należy oczywiście wymienić osiągnięcia Grzegorza Kalety (ur. 1970 r. w Elblągu) – wielokrotnego medalistę mistrzostw świata (2 srebrne i 3 brązowe medale), medalistę mistrzostw Europy (medal brązowy), olimpijczyka z Barcelony (1992) i Atlanty (1996).

Trenerzy i zawodnicy sekcji kajakowej ZKS Olimpii Elbląg zorganizowali uroczyste powitanie najlepszej obecnie elbląskiej kajakarki, która kilka dni temu tak dzielnie walczyła o medal mistrzostw świata. Nie zabrakło oczywiście wiekiego bukietu kwiatów, tortu, grtulacji, wzruszeń i uścisków.

Nie zabrakło pytań o to, jak było podczas mistrzostw, o sposoby radzenia sobie ze stresem.

Kryzys przezwyciężam czterema hasłami: jesteś dobra, jesteś szybka, jesteś wytrenowana, walczysz o swoje marzenia!

- spuentowała Marta Witkowska.

Tradycją jest, że najlepszych zawodników trzeba wrzucić do wody. Tak też się stało i tym razem.

W czwartek w Bydgoszczy rozpocznie się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży-MPJM i Mistrzostwa Polski Juniorów (3 - 6 sieprnia 2017). W zawodach tych oczywiście wezmą udział zawodnicy z Elbląga. Trzymamy kciuki!

Przypomnijmy, że elblążanka Marta Witkowska (ZKS Olimpia Elbląg) wchodzi w skład kadry narodowej juniorów Polskiego Związku Kajakowego. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że trener kadry narodowej Zbigniew Kowalczuk podjął decyzję, że zawodniczka pojedzie na Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżowców w Sprincie Kajakakowym w Pitești (Rumunia), na których wystąpi w konkurencji K-1 1000 m. 27 lipca Marta Witkowska zajeła trzecie miejsce w wyścigu eliminacyjnym (czas – 4:21.660) i tym samym zakwalifikowała się do ścisłego finału mistrzostw świata w K-1 1000 m. Bieg finałowy odbył się 29 lipca, o godz. 10.15 czasu polskiego. 

Rywzalizacja była bardzo zacięta. Marta ścigała się z najlepszymi aktualnie zawodniczkami na świecie w swojej kategorii wiekowej. Warunki atmosferyczne były ciężkie. Cały czas wiał bardzo silny wiatr, który w przypadku kajakarstwa ma olbrzymie znaczenie i wielki wpływ na ostateczne wyniki. Przeszkadzał wszystkim zawodniczkom, w szczególności tym, które technikę przedkładają nad warunki siłowe. Bezkonkurencyjna okazała się Czeszka Sofie Kinclova (4:31.692), która także osiągnęła znacznie gorszy czas niż w wyścigu eliminacyjnym (4:15.416). Mimo to zdobyła złoty medal, wyprzedzając drugą zwodniczkę - Norweżkę Merię Virik - dokładnie o 2 sekundy. Trzecia była Węgierka Emesse Kohalmi (4:45.336). Marta Witkowska zajęła 7. miejsce (4:50.756). Musimy uświadomić sobie fakt, że znalezienie się w ścisłym gronie najlepszych zawodniczek na świecie już jest sukcesem. Elblążanka jest bardzo młoda (18 lat) i najlepsze przed nią. Bardzo często kajakarki osiągają szczyt sportowych możliwości około 30 roku życia.

Wywalczenie 7. miejsca w mistrzostwach świata było możliwe wieloletniej pracy zarówno Marty Witkowskiej, jak i jej trenerów, przede wszystkim Wojciecha Załuskiego, Agnieszki Banaś i Mirosława Kreczmana z ZKS Olimpii Elbląg.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.


Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżowców w Sprincie Kajakakowym w Pitești – wyniki Polaków

W Mistrzostwach Świata Juniorów i U23 w Kajakarskim Sprincie wystartowało prawie tysiąc zawodników z 65 państw. Rozegrano łącznie 36 konkurencji, po 18 w grupie Juniorów i U23.

Medale zdobyli zawodnicy z 30 państw. Polska z 5 medalami (1 złoty, 1 srebrny, 3 brązowe) uplasowała się na 10 miejscu. Za nami m.in.: Ukraina, Australia, Brazylia, Litwa, Argentyna, Czechy.

W punktacji ogólnej łącznej (Juniorzy i U23), Polska na miejscu 6. Przed nami: Węgry, Rosja, Niemcy, Białoruś, Hiszpania. W punktacji Juniorów Polska na 6 miejscu, w punktacji U23 – na 7.

ZŁOTY MEDAL K-2 U23 na dystansie 500 m: Justyna ISKRZYCKA – Paulina PASZEK. Za Polkami uplasowały się osady z Hiszpanii i Węgier.

SREBRNY MEDAL K-4 Juniorów na dystansie 500 mPrzemysław KORSAK – Wojciech TRACZ – Bartosz GRABOWSKI – Filip WECKWERT. Zwyciężyli Niemcy, na trzecim miejscu Duńczycy;

BRĄZOWY MEDAL C-4 Juniorów na dystansie 500 m: Norman ZEZULA – Sebastian ALEKSANDROWICZ – Patryk KOWALSKI – Dawid DZIURLA. Wygrali Rosjanie, drugie miejsce Węgrzy.

BRĄZOWY MEDAL K-2 Juniorek na dystansie 500 m: Helena WIŚNIEWSKA – Julia OLSZEWSKA. Wygrały Węgierki, na drugim miejscu Rumunki.

BRĄZOWY MEDAL C-1 U23 na dystansie 500Dorota BOROWSKA. Zwyciężyła Alena Nazdrowa z Białorusi, srebrny medal zdobyła Rosjanka Irina Andriejewa.

ilość zdjęć 24 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sportmen
11 miesięcy temu 2
Super dziewczyna i super wynik.gratulacje.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna K
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
Gratulacje Marta!!!! Trzymaj Tak dalej:))))
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.