dd Legalni bukmacherzy – na co należy zwracać uwagę przy wyborze firmy bukmacherskiej?
› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Legalni bukmacherzy – na co należy zwracać uwagę przy wyborze firmy bukmacherskiej?

› inne ponad rok temu    7.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Legalni bukmacherzy – na co należy zwracać uwagę przy wyborze firmy bukmacherskiej?

Nowelizacja ustawy hazardowej, która zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2017 r. (a niektóre jej zapisy od 1 lipca 2017 roku), wprowadziła wiele modyfikacji w branży dotyczącej hazardu. Wprowadzone zmiany w dużej mierze skupiają się na bezpieczeństwie graczy i ułatwieniu wyboru legalnych firm organizujących zakłady wzajemne. W oparciu o funkcjonujące obecnie przepisy ustawy hazardowej, zastanowimy się, jak znaleźć legalnego bukmachera i w jaki sposób upewnić się, że firma ta jest rzeczywiście legalna.

Co ciekawe, zanim nowelizacja ustawy hazardowej weszła w życie, jednoznaczna ocena czy wybrany bukmacher działa legalnie, wcale nie była taka prosta. W Internecie można było znaleźć mnóstwo firm, które oferowały nie tylko zakłady bukmacherskie, ale również kasyno i poker. Strony internetowej tych firm działały bez problemu i każdy mógł zapoznać się z ich ofertą. Rejestracja w tych firmach również nie przysparzała trudności, a jednak były to zagraniczne firmy, które polskiej licencji na zakłady nie posiadały. Wraz z wejściem w życie nowelizacji prawa w 2017 r., sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie, w efekcie czego nikt nie powinien mieć teraz trudności ze znalezieniem firmy bukmacherskiej, która jednoznacznie funkcjonuje w granicach polskiego prawa.

Blokada stron firm bez zezwolenia

Bez wątpienia, jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzono poprzez tą nowelizację ustawy, było wprowadzenie blokady stron internetowych bukmacherów, którzy działają bez wymaganej licencji. Tego rodzaju pozwolenie jest wydawane przez Ministerstwo Finansów po spełnieniu wielu wymagań związanych z formą działalności i kapitałem finansowym. Bukmacher musi spełnić więc bardzo restrykcyjne kryteria, które na celu mają nie tylko zwiększenie wpływów do budżetu (poprzez odprowadzanie podatków przez bukmachera), ale także zwiększenie ochrony graczy, którzy z usług takiej firmy zdecydują się skorzystać. Ministerstwo Finansów jednocześnie prowadzi stronę internetową z listą podmiotów, którym wydano licencję na organizowanie zakładów bukmacherskich. Strona ta jest powszechnie dostępna, a więc w każdej chwili można sprawdzić który bukmacher posiada zezwolenie, a który takiego zezwolenia nie ma. Tak więc, wystarczy zorientować się, czy dana firma znajduje się na liście Ministerstwa Finansów, aby mieć pewność, czy mamy do czynienia z bukmacherem który rzeczywiście legalnie działa w Polsce.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nowelizacja rozwiązała również problem z dostępem do bukmacherów, którzy nie posiadają wymaganego zezwolenia. Rozwiązanie wydaje się dość kontrowersyjne, ale – jak się okazuje – jest to skuteczny przepis, który pozwala blokować witryny internetowe firm nieposiadających licencji, tak aby użytkownicy w Polsce nie mogli w ogóle ich wyświetlić na swoich urządzeniach. Choć mogłoby się wydawać, że takie regulacje ograniczają konkurencję, a więc działają na niekorzyść graczy, paradoksalnie mogą być im bardzo pomocne. Dlaczego? Dzięki komunikatowi, który gracz widzi przy próbie wejścia na stronę internetową firmy bez polskiej licencji, gracz uświadamia sobie, że firma ta może nie posiadać wymaganego zezwolenia, a więc aby nie narażać się na konsekwencje mogące wyniknąć z korzystania z usług takiej firmy, gracz może poszukać innego bukmachera. Podkreślmy w tym miejscu, że zgodnie z obowiązującym prawem, osoba korzystająca z usług bukmachera bez licencji, także podlega karze.

Blokowanie dostępu do stron firm „bez licencji” jest więc tematem niezwykle kontrowersyjnym. W dyskusji na ten temat pojawiają się zarówno głosy „za”, jak i „przeciw”. Głównym argumentem przeciwników stosowania tego typu rozwiązań jest „wolność Internetu”, a więc każdy, bez znaczenia na miejsce swojego zamieszkania, powinien mieć równy i nieograniczony dostęp do całych zasobów globalnej sieci. Zwolennicy blokowania stron bukmacherów bez zezwolenia, przekonują z kolei o równości prawa wszystkich podmiotów na rynku, wskazując, że egzekwowanie prawa na firmach mających swoje siedziby za granicą jest niezwykle utrudnione, a więc najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie im dostępu do polskiego rynku poprzez zastosowanie właśnie takiej blokady.

Nie rozwiążemy w sposób jednoznaczny, które z tych argumentów są bardziej słuszne, jednak z pewnością obie strony mają trochę racji.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze bukmachera?

Jeżeli interesują Cię usługi, które oferują bukmacherzy internetowi, pamiętaj, że powinni oni działać pod polską domeną .pl – jeśli bukmacher posiada inną końcówkę, powinieneś tym bardziej upewnić się czy posiada on odpowiednią licencję w Polsce. Jeśli natomiast preferujesz obstawianie wyników stacjonarnie, w oddziale naziemnym wybranej firmy, nie powinieneś się obawiać, że trafisz na oszustwo, gdyż firmy działające w punktach naziemnych powinny posiadać wymagane prawem licencje. Trudno wszakże przypuszczać, żeby ktokolwiek odważył się na otwarcie punktu stacjonarnego z zakładami sportowymi, nie spełniając wymogów ustawowych i tym samym narażając się na ogromne kary. Zresztą nawet gdyby ktoś taki się znalazł, odpowiednie służby z pewnością szybko zakończyłyby jego działalność. Należy jednak pamiętać, że konsekwencje mogą ponieść również gracze, którzy korzystają z usług nielegalnych bukmacherów. Warto więc poświęcić chwilę na wybór bukmachera, aby mieć pewność że jest to legalny bukmacher w Polsce.

Wybór legalnej firmy

W świetle nowych przepisów, wybór legalnego bukmachera nie powinien sprawiać żadnego problemu. Właściwie, jedyne co należy zrobić, żeby sprawdzić daną firmę, to zajrzeć na listę licencjonowanych bukmacherów (na stronie Ministerstwa Finansów) – jeśli firma się na niej znajduje, nie ma ryzyka, że działa wbrew prawu. We wstępnej ocenie bukmachera mogą pomóc też liczne przesłanki, wskazujące czy dana firma działa zgodnie z prawem, do których możemy zaliczyć, np. oferowanie możliwości wykonywania płatności przy użyciu kart płatniczych lub przelewu bankowego na rachunek w polskim banku. Charakterystycznych cech, po których możemy wstępnie ocenić czy bukmacher jest legalny, jest jednak dużo więcej. Zostały one dość dobrze wypunktowane na stronie wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy.

Wspominając o innych ważniejszych przesłankach oceny legalności bukmachera, należy więc wspomnieć chociażby o prowadzonej w języku polskim stronie internetowej bukmachera oraz polskim Biurze Obsługi Klienta. Jednak najpewniejszym sposobem na jednoznaczną ocenę legalności wybranej firmy pozostaje oczywiście wizyta na stronie Ministerstwa Finansów, gdzie lista takich firm jest wyraźnie podana. Polecamy więc dokonanie takiego sprawdzenia przed decyzją o rozpoczęciu gry.

Nie zapominaj, że obstawianie wyników jest rodzajem hazardu, który może prowadzić do uzależnienia. Nic więc dziwnego, że firmy bukmacherskie mogą kierować swoją ofertę wyłącznie do osób pełnoletnich. Jeśli koniecznie chciałbyś obstawiać zakłady bukmacherskie, to rób to w sposób odpowiedzialny, pamiętając, że obstawianie zakładów może doprowadzić do poważnych strat. Często chęć szybkiego zysku prowadzi do kłopotów, dlatego pamiętaj o tym nim zdecydujesz się rozpocząć grę, nawet jeśli wybierzesz firmę działającą legalnie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.