› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Kiedy i dlaczego warto się umówić do fizjoterapeuty sportowego?

ponad rok temu    17.04.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kiedy i dlaczego warto się umówić do fizjoterapeuty sportowego?

Fizjoterapia sportowa to specjalistyczna gałąź fizjoterapii. Zajmuje się urazami i problemami u sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia. Koncentruje się na zapobieganiu, rehabilitacji i leczeniu pacjentów. Pomaga im przywrócić optymalną sprawność fizyczną. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do specjalisty.

Urazy ścięgna Achillesa

Sportowcy są narażeni na kontuzje. Fizjoterapeuta może zdiagnozować urazy, zaproponować konsultację i zalecić odpowiedni plan działania. 

Zapalenie ścięgna Achillesa jest dość częstym urazem, zwłaszcza u biegaczy. Może wynikać z niewystarczającego rozciągania, noszenia nieodpowiednich butów lub ze zbyt intensywnego treningu. Zwykle objawia się bólem pięty lub łydki podczas chodzenia i biegania. Do innych symptomów zaliczamy obrzęk i ciepło w okolicy ścięgna Achillesa.

Zwichnięcie więzadła

Kiedy staw zostaje zmuszony do nienaturalnej pozycji i obciążony poza normalnym zakresem, więzadła i chrząstka się rozciągają. Mogą się nawet zerwać. Obciążone stawy są bardziej podatne na obrażenia. 

Zwykle wynikają z niezgrabnego lądowania po skoku, skręcenia kostki lub kolana, nieprawidłowego rozciągania. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:

  • rozległe stany zapalne i obrzęki,
  • ból, drętwienie, mrowienie i ucisk w miejscu urazu,
  • trzaski w  momencie urazu,
  • niestabilność stawów,
  • problemy z poruszaniem.

Naciągnięcie zginaczy bioder

Uraz występuje wtedy, gdy mięśnie są zerwane lub rozciągnięte za daleko. Najczęściej występuje u piłkarzy, hokeistów i sportowców uprawiających sztuki walki. 

Kontuzja objawia się bólem, skurczami, zasinieniem i obrzękiem w miejscu, w którym biodro styka się z nogą. Niewielki uraz można wyleczyć w domu. Wystarczy pamiętać o odpoczynku, zimnych okładach oraz lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Fizjoterapeuta może zalecić określone ćwiczenia wzmacniające biodra. Jeśli ból nie ustąpi w ciągu 14 dni, koniecznie wybierz się do lekarza.

Naciągnięta pachwina

Ból pachwiny jest częstym urazem sportowym pojawiającym się podczas szybkiego biegania, zmianach kierunku lub skakania i lądowania. 

Fizjoterapeuta skoncentruje się tutaj m.in. na kontroli mięśni. W ten sposób łagodzi dolegliwości bólowe u pacjenta. Wszelkie zaburzenia równowagi mięśniowej lub brak koordynacji mogą prowadzić do takiego urazu. Specjalista zdiagnozuje i wyleczy stany pourazowe i biochemiczne wpływające na pachwinę. Plan leczenia może obejmować suche igłowanie, odpowiednie ćwiczenia, analizę chodu, masaż tkanek miękkich, elektroterapię, techniki mobilizacji, elektrostymulację TENS lub taśmę kinezjologiczną. 

Etapy rehabilitacji po urazach sportowych

Po ostatecznej diagnozie od lekarza możesz rozpocząć rehabilitację. Obejmuje trzy główne etapy. Pierwszym z nich jest leczenie bólu i stanów zapalnych. Fizjoterapeuta stosuje tutaj różne metody. Może tutaj stosować sprzęt rehabilitacyjny. Przyspiesza gojenie urazu poprzez zmniejszenie bólu i obrzęku.

Drugi etap obejmuje ćwiczenia, które pomogą Ci odzyskać siłę i normalny zakres ruchu. Ostatni etap koncentruje się na odzyskaniu sprawności. Poprawia równowagę, koordynację, elastyczność i siłę. Fizjoterapeuta pokaże Ci, jak chronić mięśnie i stawy podatne na urazy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.