dd Jedno stowarzyszenie otrzymało ponad 80 procent puli. Radny Rafał Traks zadaje trudne pytania
› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Jedno stowarzyszenie otrzymało ponad 80 procent puli. Radny Rafał Traks zadaje trudne pytania

› zimowe ponad rok temu    31.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Góra Chrobrego – zdjęcie poglądowe,Góra Chrobrego – zdjęcie poglądowe, fot. archiwum elblag.net

Na początku lipca bieżącego roku prezydent Elbląga rozdysponował 240 tysięcy złotych w konkursie dotyczącym popularyzacji sportu wśród mieszkańców Elbląga. Ponad 80 procent tej sumy otrzymał jeden podmiot  Elbląskie Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych, które zostało założone zaledwie kilka miesiecy wcześniej przez osoby związane z przedsiębiorstwem Góra Chrobrego.

W maju został zorganizowany konkurs. Oferty złożyło szcześć stowarzyszeń. Oceniała je komisja powołana przez prezydenta Elbląga, złożona z pracowników Departamentu Edukacji i Sportu oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Komisja zarekomendowała prezydentowi, by każdy z oferentów otrzymał wsparcie na swoje działania na rzecz mieszkańców. Jak wskazywała rzecznik prasowy prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak o wysokości dofinansowania zadecydowała m.in. atrakcyjność oferty, niepowtarzalność działań oraz ilość osób, do których jest skierowana.

Owatrtym pozostaje pytanie, czy działalność  Elbląskiego Stowarzyszenia Sympatyków Sportów Zimowych jest na tyle niepowtarzalna, atrakcyjna i dotycząca na tyle szerokiego kręgu odbiorców, że zasługuje na tak hojne wsparcie finansowe ze strony miasta. Trudno zaprzeczyć, że jest to w tej chwili jedyne stowarzyszenie prowadzące działalność na rzecz popularyzacji narciarstwa, które faktycznie stanowi bardzo atrakcyjną, masową formę aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku. Warunkiem startowania w konkursie było, poza względami formalnymi, przedstawienie nowej, atrakcyjnej oferty dla mieszkańców, która obejmuje zarówno organizację imprez jak i prowadzenie działalności instruktażowo-szkoleniowej dla wszystkich chętnych. Ten warunek Elbląskie Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych spełnia z nawiązką.

Elbląski radny Rafał Traks ma jednak wątpilwości:

Daleki jestem od sugerowania, że doszło do nieprawidłowości. Niejedna osoba zada sobie jednak pytanie:dlaczego organizacje sportowe zostały tak nierówno potraktowane? KS „Włóczy-kije” otrzymał 7 tys. zł (wnioskował o prawie 15,3 tys. zł), MKS „Truso” – 13 tys. zł (wnioskował o 29 tys. zł), KS Meble Wójcik – 7 tys. zł (wnioskował o 24,5 tys. zł), Elbląski Klub Orienteeringu Gryf – 6 tys. zł (wnioskował o 10 tys. zł), Stowarzyszenie „Jantar” – 7 tys. zł (wnioskowało o 9,9 tys. zł). Sympatycy Sportów Zimowych chcieli 200 tys. zł – i tyle dostali.

Rafał Traks zadaje znacznie więcej pytań:

Jak to się stało, że dwa miesiące przed przyznaniem grantów, powstaje nowe stowarzyszenie – Sympatyków Sportów Zimowych – a jego cele idealnie odpowiadają założeniom nieogłoszonego jeszcze konkursu? Przypadek? Nie. Ktoś musiał wiedzieć, że taki konkurs będzie ogłoszony i będzie można dostać z miasta grube tysiące. Kto mógł mieć takie informacje?

 

Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych mieści się pod tym samym adresem co Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego. W Radzie Nadzorczej przedsiębiorstwa jest m.in. kolega prezydenta Wróblewskiego – Piotr Macutkiewicz, ale także… Henryk Słonina były prezydent Elbląga. Macutkiewicz jest także we władzach nowego stowarzyszenia – przewodniczący komisji rewizyjnej.

Na zakończenie radny podsumowuje swoje rozważania:

O tym kto otrzyma dotacje i w jakiej wysokości decyduje prezydent. W tym przypadku jeśli nie zostało złamane prawo, to z pewnością dotowanie stowarzyszenia, w którym działa partyjny kolega jest nietyczne i niemoralne. Przecież ktoś może pomyśleć, że skoro ostatnio nie było w Elblągu dobrych warunków narciarskich, to spółkę Góra Chrobrego trzeba wspomóc pieniędzmi z miasta. I jeszcze jedno: stowarzyszenie bez historii dostało więcej środków na swoje działania niż ZKS Olimpia na wspieranie szkolenia sportowego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pomysłodawca
ponad rok temu ocena: 43%  4
Zburzyć hale sportowe, zburzyć stadiony i orliki, zlikwidować kryte baseny, lodowisko, zaorać górę chrobrego i inne atrakcje tego miasta, a wszystkie te kluby sportowe i stowarzyszenia natychmiast zdelegalizować. Wówczas mega błyskotliwy radny Traks może będzie szczęśliwy? Panie Traks, co Panu złego zrobili Elblążanie? Może będzie lepiej jak poszuka Pan wyborców w innym mieście, a jeszcze lepiej na innej planecie?
odpowiedz oceń komentarz 6 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elbląg
ponad rok temu ocena: 55%  3
Panie Traks- przy takiej retoryce...... mieszkańcom zamkną górę Chrobrego. Gratulować !!!
odpowiedz oceń komentarz 6 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 82300watch
ponad rok temu ocena: 55%  2
Piotr Macutkiewicz był szefem sztabu wyborczego Elbląski Dobry Samorząd, z którego startował Witold Wróblewski. To już wystarczy aby sprawie się przyglądać. Za rok znowu są wybory
odpowiedz oceń komentarz 6 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ell
ponad rok temu ocena: 50%  1
nie wiem gdzie tu sensacja, w poprzednich latach inne kluby też dostawały większośc z puli i po 200 tys. zł, nie mogę przecież dostawać co roku, nie widzę tu nic nadzwyczajnego, mam nadzieję, że dzięki temu dzieciaki skorzystają z atrakcji na świeżym powietrzu i za darmo, na co wielu rodziców nie stać, bo to drogi sport, osobiście uważam to za dobrze wydane pieniądze. A co do kolesiostwa - w Elblągu wszyscy się znają, tym bardziej prezydent zna prezesów elbląskich firm, takie sugestie z pana strony to płytka promocja przed wyborami,no ale cóż każdy ma jakieś kompleksy i chce błyszczeć oczerniając innych. Ale może warto poszukać innego sposobu aby zabłysnąć?
odpowiedz oceń komentarz 8 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.