› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Jakie narty dla początkujących?

› zimowe ponad rok temu    17.12.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jakie narty dla początkujących?

Zima potrafi być mocno kapryśna, ale to nie zniechęca amatorów białego szaleństwa do amatorskiej jazdy na nartach. Aktywność na świeżym powietrzu to zwykle synonim zdrowia, ale jazda na nartach wymaga także odpowiedniego sprzętu. Zatem, jakie narty będą odpowiednie dla osób początkujących?

Kupić czy wypożyczyć narty?

Jazda na nartach to świetna aktywność dla wszystkich – niezależnie od płci i wieku. Ale ten typ aktywności wymaga dobrania odpowiedniego sprzętu, a w tym przypadku nawet wzrost może mieć duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Dobry sprzęt można kupić w sklepach narciarskich online i w stacjonarnych punktach. Czy warto inwestować w swój sprzęt, nawet jeśli nie planujemy korzystania z nart przez cały sezon? Oczywiście! Chodzi tutaj przecież o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. W końcu to właśnie osoby początkujące są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju urazy związane ze zjazdami. Jeśli dodamy do tego brak umiejętności i najwyżej przeciętnej jakości sprzęt w wypożyczalniach – efekt może być opłakany. Takie narty potrafią być mocno sfatygowane, a przez to niewygodne. Pozostają także kwestie finansowe. Własny sprzęt posłuży nam przez przynajmniej kilka lat i to niezależnie od tego, czy użyjemy go kilka razy w roku, czy będziemy po niego sięgać przez cały sezon.

Najważniejsze parametry nart

Wypożyczalnie nart przyzwyczaiły nas do dobierania nart zgodnie z wielkością naszej stopy. Niewiele to ma jednak wspólnego z komfortem jazdy, nie wspominając już o bezpieczeństwie. To prawda, że nie tylko profesjonaliści powinni zwracać uwagę na inne parametry techniczne nart:

 • długość;
 • szerokość;
 • twardość;
 • sztywność wzdłużna;
 • elastyczność.

Osoby początkujące powinny zacząć od nieco dłuższych nart, które dają większą stabilność poruszania się. Z biegiem czasu i nabywania umiejętności można pokusić się o krótsze modele, które ułatwiają szybkie zjazdy. Szerokość nart także może mieć duże znaczenie dla osób początkujących, ponieważ wpływa na promień skrętu. I ponownie – na początku najlepiej postawić na nieco szersze, stabilniejsze narty.

Duże znaczenie ma także twardość i elastyczność nart. Egzemplarze stosunkowo miękkie nie będą także wymagać zbyt dużych umiejętności, natomiast te twardsze i bardziej elastyczne pozwolą na rozwijanie większych umiejętności. Z tymi parametrami wiąże się także tzw. sztywność wzdłużna odpowiedzialna za skrętność nart. Naukę jazdy na nartach zdecydowanie ułatwiać będą krótkie narty. W sklepach narciarskich online często znajdziemy także informację o rockerze. Początkujący zjazdowcy powinni postawić na narty, w których rocker jest dłuższy. Dopiero po czasie warto zastanowić się nad krótszym, który zwiększa skrętność nart, a więc daje także możliwość większego przyspieszenia.

Jakie modele nart dla początkujących?

Wiemy już, że jakość sprzętu narciarskiego ma znaczenie nie tylko dla profesjonalistów, ale jak wybrać odpowiednie dla siebie narty? Na pewno to nie cena, a właśnie parametry techniczne powinny być wyznacznikiem jakości nart. Na rynku dostępne są jednak produkty dosyć uniwersalne, które odpowiednie będą dla większości osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem.

Jednym z takich produktów jest Atomic REDSTER S7.  To narty wręcz stworzone dla osób, które rozwijają swoje umiejętności narciarskie. Będą idealne do nauki dobrego manewrowania. Są to także narty, które po prostu wybaczają drobne i często pojawiające się błędy początkujących narciarzy. Zainteresowany? Te narty znajdziesz zawsze w atrakcyjnej cenie na https://skiracecenter.pl/atomic/6034-nartyatomicredsters7f12gw2021.html. Tego typu narty to idealny kompromis pomiędzy sprzętem dla osób, które nie korzystały dotychczas z zalet tego zimowego sportu, a nartami idealnymi dla osób już nieco bardziej zaawansowanych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.