› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Jak zapobiec niechcianym skutkom siedzącego trybu życia

› inne 6 miesięcy temu    11.05.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak zapobiec niechcianym skutkom siedzącego trybu życia

Za jakiś czas znaczna część społeczeństwa będzie borykała się ze skutkami ich siedzącego trybu życia. Nie ma w tym nic dziwnego. Pracujemy siedząc, oglądamy telewizję siedząc, jemy siedząc, jeździmy autem lub autobusem siedząc. Niegłupie byłoby stwierdzenie, że więcej siedzimy niż leżymy, mimo że przecież w pozycji leżącej spędzamy całą noc. Nasze babcie i dziadkowie byli dużo bardziej aktywni fizycznie i Ci, którzy dodatkowo dbali o siebie, mogą teraz cieszyć się dobrym zdrowiem. Pozostaje pytanie, jak troszczyć się o siebie teraz, by z kilka lat nie mieć poważniejszych problemów i cieszyć się zdrowiem u jesieni życia?

Skutki siedzącego trybu życia

Najpopularniejszym skutkiem siedzącego trybu życia jest ból pleców. Długotrwałe siedzenie może prowadzić nawet do skrzywienia kręgosłupa. Kolejną typową chorobą jest nadwaga, spowodowana zbyt małą ilością ruchu i nadciśnienie. Serce nie otrzymuje odpowiedniej dawki wysiłku, by prawidłowo funkcjonować, przez co pracuje wolniej i wolniej. Problemy z kręgosłupem, sercem i nadwaga. Nie brzmi to dobrze, ale głowa do góry. Temu wszystkiemu możesz zapobiec, wystarczy, że wprowadzisz poniższe zasady.

Pierwsza zasada: Aktywna przerwa

Zacznij od wprowadzania przerw w trakcie pracy. Być może to lekko wydłuży godziny spędzone w biurze, ale dzięki temu przestaniesz odczuwać ból i łatwiej będzie Ci się skupić. Zmień tryb pracy na 50 minut wykonywania zadań i 5 minut odpoczynku - spaceru po biurze, zrobieniu herbaty czy nawet wykonaniu kilku ćwiczeń przeznaczonych dla osób siedzących przed komputerem. Stosuj te przerwy i rozluźniaj ciało, nawet jeśli wydają Ci się zbyt częste, nie rezygnuj z nich i nie siedź dłużej niż godzinę bez ruchu.

Druga zasada: Ruch po pracy

Jeśli masz jakieś hobby i wykonujesz je siedząc, pomyśl czy jest jakiś sposób, by móc robić to samo na stojąco. Ty jednak nie należysz do tej grupy i z reguły w wolnym czasie przeglądasz media społecznościowe? To dobra wiadomość, bo oznacza to, że masz czas, który możesz spożytkować i przy okazji zadbać o siebie. Zaplanuj więc, że przynajmniej 2 razy w tygodniu będziesz aktywnie spędzała popołudnie. Zbawienny dla kręgosłupa jest basen oraz ćwiczenia grupowe na siłowni. Wolny czas możesz także spędzić na powietrzu, jeżdżąc na rowerze lub biegając. Załóż tylko wygodny strój, adidas buty, weź ze sobą słuchawki z muzyką lub ulubionym audiobookiem i ruszaj się jak tylko chcesz. Wybór należy do Ciebie. Ważne jest, aby poza wartościami zdrowotnymi, przynosiło Ci to również radość.

Trzecia zasada: Jesteś tym, co jesz

Jedzenie nie ma bezpośredniego wpływu na skutki spowodowane siedzącym trybem życia, ale bez wątpienia jest ważnym elementem, jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie teraz i w przyszłości. Pij więc odpowiednią ilość płynów i niech będzie to woda, a nie napoje ze słodzikami. Wprowadź zbilansowaną dietę i jedz regularnie. Zapewni Ci to wystarczająco siły, kiedy zaczniesz żyć bardziej aktywnie. Powstrzymuj się od niezdrowych przekąsek, a na czarne godziny przygotuj sobie świeże lub gotowane na parze warzywa.

Te trzy zasady dotyczące przerwy, aktywnie spędzanego czasu i zdrowej diety przyczynią się do zachowania zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Nie ignoruj ich, a już wkrótce przekonasz się, że poza zadbaniem o zdrowie, masz więcej energii, mniej chorujesz i łatwiej radzisz sobie ze stresem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.