› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Jak wybrać rakietę do tenisa ziemnego dla dziecka?

› tenis ponad rok temu    15.05.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Jak wybrać rakietę do tenisa ziemnego dla dziecka?

Jak wybrać dobrą rakietę do tenisa dla dziecka? Na to pytanie stara się odpowiedzieć mnóstwo rodziców. Oczywiście taki sprzęt musi być trwały i dobrej jakości, ale nie warto kupować maluchom zbyt dużego sprzętu „na wyrost”. Dzięki dobrej rakiecie dziecko z pewnością będzie osiągało dobre rezultaty w wybranej przez siebie dyscyplinie sportu.

Dziecko chce uprawiać sport

W wieku 7 bądź 8 lat dzieci najczęściej zaczynają wykazywać zainteresowanie sportem. Wówczas przychodzi też moment, w którym wybierają dyscyplinę, jaką chcą uprawiać. Znaczna większość koncentruje się na piłce nożnej, koszykówce i siatkówce. Ale dzięki mocniejszej pozycji Polski w tenisie ziemnym, na arenie międzynarodowej, spora część maluchów decyduje się na uprawianie tego sportu.

Sprzęt to podstawa

W pierwszej kolejności należy dziecku kupić odpowiedni strój. Wiele jednak zależy od odpowiedniego sprzętu. Postawą w tenisie ziemnym jest rakieta. Na ogół jest to stosunkowo lekki sprzęt, który charakteryzuje również zwrotność i manewrowość. Składa się z kilku podstawowych części: rączki, trzonka z gardłem (gardło dzieli się na dwa typy: otwarte lub zamknięte), ramy i naciągu. Większość klasycznych, starych drewnianych rakiet posiada zamknięte gardło, zaś nowoczesne przyrządy mają gardło otwarte.

Rodzaje rakiet

Obecnie rakiety produkowane są z włókna grafitowego, boru i kevlaru, aluminium, bądź tytanu. Rakiety drewniane praktycznie wyszły z użycia na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Aby rakieta była odpowiednia dla dziecka, przede wszystkim musimy dostosować rozmiar przyrządu do rozmiaru jego dłoni. Na pewno, na początku warto zastanowić się nad rakietą juniorską. Z czasem, gdy dziecko podrośnie, można skoncentrować się na zakupie rakiety seniorskiej.

Rozmiar rączki określany jest za pomocą cyfr, od 0 do 5. Jednak w przypadku rakiet dziecięcych występuje 6 rozmiarów rączek: 0000, 000, 00, 0, 1 oraz 2. Waga takiego sprzętu określana jest w gramach. Poniżej 270 mamy do czynienia z rakietą lekką, między 275, a 300 z rakietą średnią, zaś powyżej 300 z rakietą ciężką. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy tego typu zakupie, jest balans, czyli inaczej wyważenie. Jest on podany w centymetrach. W tym przypadku możemy wyróżnić balans na główkę, balans neutralny, a także balans na rączkę. Warto też przypatrzeć się długości rakiety. Dziecko w zależności od wieku, powinno grać rakietą, której długość zawiera się w przedziale 50-68 cm i dopiero później może ono przystąpić do treningów z większym przyrządem.

Rakieta dla dziecka

Na pewno dziecku na początkowym etapie warto kupić rakietę, która ma dość dużą główkę. Dzięki temu będzie mu znacznie łatwiej trafić w piłkę. Oprócz tego piłeczkę będzie można odbić z większą siłą. Warto też nabyć rakietę lekką, która posiada tzw. „balans na główkę”. Co prawda przenosi ona drgania na nadgarstek, ale też dzięki niej dziecko będzie mogło silniej uderzać piłeczkę. Nie powinno się także kupować rakiet dużych „na wyrost”, ponieważ wtedy maluch może łatwo zniechęcić się do sportu, a co gorsza nabawić się kontuzji.

Warto zastanowić się nad rakietami takich marek jak: Wilson, Head, Prince, Artengo, czy też Babolat. Najprostsze rakiety dla dzieci można nabyć już za niecałe 100 złotych. Ceny najlepszych przyrządów dochodzą nawet do 1000 złotych. Na początek warto jednak postawić na nieco tańszy sprzęt.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Marcin Maciocha
ponad rok temu ocena: 100%  2
Druga część komentarza: Jeśli nie możemy akurat zmierzyć rakiety z dzieckiem, a znamy jego wzrost pomocne może być następujące zestawienie. Rakieta 17-calowa - wzrost dziecka do 80 cm 19-calowa - wzrost od 80-100 cm 21-calowa - wzrost od 100-110 cm 23-calowa - wzrost od 110-125 cm 25-calowa - wzrost od 125-140 cm 26-calowa - do ok. 145 cm Powyżej 145 cm dziecko, jeśli nie jest bardzo szczupłe, może mieć już rakietę dla dorosłych (27-calową). Aluminiowe rakiety dla dzieci początkujących kosztują od 80 zł-150 zł (nie ma sensu kupować droższych). Rakiety z kompozytu aluminiowo-grafitowego kosztują ponad 200 zł. Rakiety z grafitu dla małych zawodników startujących w turniejach - nawet 400 zł. Przestrzegam przed kupowaniem rakiet metalowych kosztujących zazwyczaj w okolicach 50 zł - takie rakiety mocno przewodzą drgania, mogą powodować kontuzje. I po prostu są bardzo niewygodne i trudno się nimi gra. Więcej: http://tenis.shop.pl/kategoria...
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marcin Maciocha
ponad rok temu ocena: 100%  1
Jako trener tenisa i ekspert od sprzętu w firmie Babolat dodam, że najważniejszy parametr w doborze rakiety tenisowej dla dziecka to długość. Zazwyczaj jest ona podawana w calach w przedziale 17-26 cali. Rakietę dobiera się do wzrostu dziecka. Po chwyceniu za koniec rączki i spuszczeniu rakiety w dół, między ziemią a końcem główki rakiety powinna być odległość 2-5 cm. Najważniejsze, aby rakieta nie dotykała ziemi. Taka rakieta jest zbyt długa dla dziecka - będzie mu się nią ciężko manewrowało, może mieć przez to problem z opanowaniem właściwej techniki uderzenia. Zbyt krótka rakieta (jak odległość od ziemi wynosi więcej niż 5 cm) z kolei daje mniejszy zasięg i lżejsze odbicia (mniejsza dźwignia). W związku z tym dziecko może zacząć przegrywać rywalizację w grach na treningu z kolegami lub koleżankami o prawidłowo dobranej rakiecie, zniechęcić się do tenisa i nie chcieć chodzić na treningi. Ciąg dalszy w drugim komentarzu (jest limit znaków)...
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.