› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Jak wybrać odpowiednią trampolinę ogrodową?

ponad rok temu    8.05.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak wybrać odpowiednią trampolinę ogrodową?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Im ładniejsza pogoda za oknem, tym chętniej przenosimy się z domu do ogrodu – w poszukiwaniu świeżego powietrza i bardziej aktywnych form rekreacji. Szczególnie wiele radości przyniesie zabawa w ogrodzie najmłodszym. Piaskownica? Zjeżdżalnia? Basen dmuchany? To już było. Teraz czas na to, aby odkryć możliwości, jakie daje trampolina ogrodowa.

Moda na trampoliny ogrodowe przyszła do nas z zachodu, a dokładnie z USA. Tam to akcesorium jest niemal obowiązkowym wyposażeniem przydomowych ogródków, a młodsi i starsi prześcigają się w wykonywaniu coraz to wymyślniejszych akrobacji w powietrzu. Zabawa, jednak, powinna być nie tylko szalona, ale i bezpieczna. Dlatego trampolinę ogrodową należy wybrać, dokładnie sprawdzając jej parametry techniczne. Oto rzeczy, na które musisz zwrócić szczególną uwagę.

Trampolina ogrodowa – jakie obciążenie?

Zabawa na polega na skakaniu i odbijaniu się od podłoża trampoliny. Dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo bawiących się – gdyby bowiem trampolina przeciążyła się, a sprężyste płótno przedarło – mogłoby dojść do poważnego wypadku. Z tego względu pierwszym parametrem technicznym trampoliny, na który musisz zwrócić uwagę, jest jej maksymalne obciążenie.

Może się wydawać, że obciążenie, które wygeneruje jedno dziecko, jest niewielkie i wynosi co najwyżej kilkadziesiąt kilogramów. Jednak co stanie się wówczas, gdy z akcesorium zechce skorzystać jednocześnie kilka pociech albo na trampolinę wspólnie z maluchem wskoczy jego mama? To będzie możliwe wyłącznie, jeśli wybierzesz model pozwalający na duże obciążenie – najlepiej, by wynosiło minimum 100, a optymalnie – 150 kg.

Średnica trampoliny – więcej nie zawsze znaczy lepiej

Drugą ważną cechą jest średnica samej trampoliny. Im większa, tym lepsza? Niekoniecznie. Wszystko zależy choćby od tego, jaką przestrzenią dysponujesz w ogrodzie oraz ile osób będzie korzystało z akcesorium. Jeśli skakać będzie maksymalnie 2-3 dzieci, nie ma sensu kupować modelu o średnicy 5 metrów, taka 2-metrowa w zupełności wystarczy i zapewni mnóstwo przestrzeni. Kieruj się zatem zdrowym rozsądkiem.

Rodzaj siatki do trampoliny

Niezwykle ważnym elementem konstrukcji trampoliny ogrodowej jest siatka zabezpieczająca, która okala „platformę” do skakania. Jej obecność zapobiega przypadkowemu wypadnięciu z trampoliny podczas szalonej zabawy. Aby jednak siatka rzeczywiście zabezpieczała malucha, a nie była zbędną dekoracją, należy wybrać model trampoliny dobrej jakości. Do wyboru są trampoliny z:

  • siatką wewnętrzną – chroniącą zarówno przed uderzeniem w stelaż, jak i wypadnięciem z trampoliny,
  • siatką zewnętrzną – stanowiącą blokadę wyłącznie przed wypadnięciem poza obrys konstrukcji.

Choć modele z siatką wewnętrzną bywają nieco bardziej kosztowe – z uwagi na bezpieczeństwo warto zainwestować w jeden z nich. Pamiętaj, że w zestawie powinien się znaleźć również grzybek do trampoliny – akcesorium, które pozwala na zamocowanie i odpowiednie naciągnięcie siatki.

Konstrukcja stelaża trampoliny

Stelaż oraz nogi trampoliny są równie ważne jak typ siatki do trampoliny oraz jej maksymalne obciążenie. Na nogach spoczywa cały ciężar konstrukcji, a co za tym idzie – także jej użytkowników. Dlatego warto się przyjrzeć solidności stelaża – powinien być wykonany z: grubych, metalowych elementów, które zostały ocynkowane. Istotne jest również, aby spawy pomiędzy nimi były gładkie. Zwróć ponadto uwagę na typ zastosowanych łączeń – najczęściej polecane są zaciski ryglowane lub przykręcane, które gwarantują, że stelaż nie rozkręci się podczas zabawy.

Ochrona sprężyn trampoliny

Co sprawia, że trampolina jest sprężysta i zapewnia tak dużą przyjemność podczas skakania? Oczywiście – odpowiedniej klasy sprężyny. Powinny być solidne i dobrze zamontowane zarówno do maty, jak i do stelaża. Ich właściwy naciąg gwarantuje odpowiednią elastyczność macie. Należy jednak pamiętać, że nieosłonięte, sprężyny mogą stanowić zagrożenie dla skaczących. Dlatego właśnie nieodzownym elementem dobrej trampoliny jest specjalna ochrona sprężyn. Jej obecność:

  • zapobiega przypadkowemu utknięciu stopy w sprężynach,
  • zabezpiecza wykonane z metalu sprężyny przed wilgocią, a co za tym idzie – przed rdzą oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Ochrona sprężyn trampoliny powinna być wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału – np. tworzywa sztucznego wysokiej jakości.

Dobrej jakości trampolina ogrodowa zapewni bezpieczną zabawę i starszym, i młodszym. Wybierz odpowiednią, a stanie się nieodzownym wyposażeniem Twojej działki czy ogródka przed domem!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.