› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Jak odpowiednio przygotować się do biegania?

› lekkoatletyka ponad rok temu    27.01.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak odpowiednio przygotować się do biegania?

O tym, że bieganie to przyjemna forma spędzania czasu, wie każda osoba, która ma z tym sportem do czynienia. Oczywiście, znajdą się też ludzie, którym nie przypadł on do gustu. Jednakże niechęć wynika najczęściej z tego, że osoby zaczynające swoją przygodę z tym sportem mają złą technikę biegania, niewygodne obuwie albo nieodpowiednią odzież.

Obuwie do biegania

Odzież i obuwie do biegania odgrywają istotną rolę podczas uprawiania tego sportu. Niezależnie od tego, czy trening odbywa się w terenie, czy też w klubie fitness, każdy powinien posiadać odpowiednie ubranie, które zapewnia komfort i wygodę.

Na sam początek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na obuwie. Jest ono podstawą, jeżeli chodzi o tę dyscyplinę sportową. Od doboru odpowiednich butów często będzie zależało, czy początkujący zechcą dalej trenować. Zwykłe buty, dostępne w popularnych sklepach, nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji, gdyż nie są dedykowane tej dziedzinie sportowej. Mogą powodować dyskomfort z powodu złego odprowadzania wilgoci czy niedopasowania. Co więcej, ich podeszwa zazwyczaj jest zbyt twarda. Po dłuższym biegu powodują ból nie tylko w podeszwie stopy, ale również w stawach. To z kolei może wywołać kontuzję i zupełnie zniechęcić do treningu, lub zmusić do odłożenia go w czasie z powodu bólu.

Bieganie w terenie

Obuwie i odzież należy dobrać pod kątem tego, gdzie zamierzamy biegać. Jeśli bierzemy pod uwagę bieganie na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w buty, które będą idealnie dostosowane do nawierzchni asfaltowej, albo takie, dzięki którym wygodnie przebiegniemy po leśnych albo górskich ścieżkach.

Doskonałym wyborem na nieutwardzone drogi będą buty, które zapewnią odpowiednią przyczepność, a przy tym będą lekkie i wygodne. Powinny także posiadać sznurówki, które nie będą rozwiązywały się podczas biegu, ani nie będzie przyczepiała się do nich roślinność. Warto także zwrócić uwagę na wodoszczelność obuwia, a także na łatwość jego czyszczenia. Bieganie w terenie często wiąże się bowiem z napotykaniem przeszkód na trasie, nierówności terenu, błota i kałuż.

Z kolei odzież powinna być dostosowana do pory roku, podczas której wykonujemy trening. Pozwoli to nie tylko na odprowadzanie wilgoci, ale również sprawi, że w chłodniejsze dni nie przeziębimy się z powodu potu na naszym ubraniu. Dodatkowo, warto mieć przy sobie lekki plecak, nerkę albo specjalny pas biegowy, do którego możemy włożyć napój, telefon, portfel i klucze. To zdecydowanie poprawi komfort podczas biegu w terenie.

Bieganie w sali fitness

W przypadku biegania na bieżni w klubie fitness, to i tutaj powinniśmy zastanowić się nad doborem odpowiedniego obuwia. Podeszwa w tym przypadku nie musi posiadać protektorów - wystarczy, że będzie podgumowana i zapewniająca przyczepność, a także odpowiednią amortyzację. Także tutaj pomocne mogą być takie gadżety, jak plastikowa butelka na picie, albo niewielki plecak, w którym można zmieścić drobne rzeczy, których nie zostawia się w szatni.

Oba typy obuwia, jak również inne akcesoria dla biegaczy, dostępne są w sklepie Runshop.pl.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.