› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Jak Elbląg wspiera kluby sportowe?

3 miesiące temu    23.11.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak Elbląg wspiera kluby sportowe? fot. UM Elblag

Dotacje dla klubów, stypendia dla zawodników i zawodniczek, nieodpłatne udostępnianie bazy sportowej, czy pomoc w organizacji imprez, to kilka najważniejszych przykładów wsparcia jakie elbląski samorząd przekazuje na rozwój sportu w naszym mieście. O szczegółach tego wsparcia mówiono podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.


- Rok 2023 w kwestii sportu będzie pracowity, zarówno dla samorządu, jak i naszej jednostki MOSiR. Jako Miasto główne wsparcie w różnej formie kierujemy na sport dzieci i młodzieży, samorząd jest zobowiązany rozwijać sport młodzieżowy. Natomiast rozwijanie sportu seniorskiego, sportu zawodowego, to domena samych klubów i sponsorów, choć i tu samorząd ma swój udział – mówił prezydent Witold Wróblewski. – 8 mln zł to koszt nieodpłatnego użyczenia obiektów klubom sportowym, to ważny koszt leżący po stronie samorządu, którego nie muszą płacić nasze kluby – wskazywał Wróblewski.

O tym jak wielopiętrowo wspierany jest przez samorząd elbląski sport mówił Arkadiusz Kolpert dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Rekreacji, szczegóły poniżej.

Dotacje dla klubów sportowych na:
• całoroczne prowadzenie szkolenia sportowego, udział oraz organizacja zawodów sportowych jako sposób przeciwdziałania uzależnieniom (27 dotacji, objętych zadaniem 5 341 uczestników)
• organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych jako sposób przeciwdziałania uzależnieniom (13 dotacji, objętych zadaniem 5 929 uczestników)
• organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w czasie wakacji jako sposób przeciwdziałania uzależnieniom (14 dotacji, objętych zadaniem 3737 uczestników)

Kluby sportowe, które otrzymały finansowe wsparcie Gminy Miasto Elbląg, prowadziły szkolenie sportowe w 22 dyscyplinach.

Gmina Miasto Elbląg jest partnerem w programach realizowanych przez elbląskie kluby sportowe i polskie związki sportowe w następujących dyscyplinach:
• piłka ręczna (Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej),
• piłka nożna (Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego)
• siatkówka (Siatkarskie Ośrodki Szkolne),
• lekka atletyka (Lekkoatletyka dla każdego),
• łyżwiarstwo (Łyżwiarski Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży),
• hokej na lodzie (ośrodek szkolenia sportowego młodzieży – hokej na lodzie),

Gmina Miasto Elbląg udostępnia bezpłatnie infrastrukturę sportową na realizację tych programów. W zajęciach treningowych ww. programów uczestniczy 255 zawodniczek i zawodników oraz 13 trenerów. Realizacja programów sprawia, że polskie związki sportowe kierują do Elbląg dodatkowe środki finansowe na wynagrodzenia dla trenerów oraz sprzęt sportowych.

Gmina Miasto Elbląg wspiera również organizacje sportowe, które na terenie miasta organizują zawody, turnieje, imprezy sportowe i rekreacyjne. Pomoc ta ma charakter finansowy, rzeczowy, organizacyjny, sprzętowy, a także polega na bezpłatnym udostępnieniu bazy sportowej. W 2023 r. takim wsparciem objętych zostało ponad 50 wydarzeń sportowych i rekreacyjnych.

Do największych zaliczyć należy: Judo Camp Elbląg, XV Elbląska Wiosna Pływacka, Ultra Wysoczyzna, Mistrzostwa Polski w judo osób z niepełnosprawnościami, turniej finałowy „Edukacja przez szachy”, RFC Poland, Festiwal Unihokeja Dzieci i Młodzieży o „Puchar Bałtyku”, Ogólnopolskie Zawody Kajakowe „Elbląg w formie”, Garmin Iron Triathlon Elbląg, Regaty dla dzieci o Puchar Mariny Elbląg, Turniej Piłki Ręcznej organizowany przez EKS Start Elbląg, Czwartki lekkoatletyczne, XXV Elbląg Cup, mecz Pucharu Polski Concordia Elbląg – Widzew Łódź, dwa towarzyskie mecze w Elblągu reprezentacji Polski piłkarek ręcznych z Argentyną, Ogólnopolskie Zawody Rankingowe w short-tracku, Turniej Mini Hokeja na Lodzie, a przed nami mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie synchronicznym, Tomita Cup 2023 Judo, Mikołajkowy Turniej Bokserski.

Stypendia sportowe Miasta Elbląg za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym Kolejnym elementem finansowania sportu przez Gminę Miasto Elbląg są stypendia sportowe Miasta Elbląg przyznawane za wysokie wyniki w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. W 2023 roku stypendia otrzymywało 51 zawodniczek i zawodników i na ten cel w budżecie miasta zaplanowano 170 000 zł. W 2024 roku na ten cel zaplanowano w 240 745 zł.

MOSiR w grze

- Z naszej bazy sportowej korzysta bezpłatnie około 30 klubów. Łącznie wykorzystanie tych obiektów oznacza koszt około 8 mln zł, których kluby nie muszą odprowadzać. Przykładowo Klub Olimpii Elbląg wykorzystując nasz obiekt musiałby od stycznia do października zapłacić około 600 tys. zł, podobną kwotę musiałby zapłacić klub UKS SILVANT – mówił Marek Kucharczyk dyrektor MOSiR. – Bezpłatne udostępnienie naszej infrastruktury robimy jako nielicznie w Polsce, to duży koszt, który bierze na siebie samorząd, same koszty energii to około 5,3 mln zł.

Poza udostępnianiem bazy elbląski MOSiR jest też organizatorem licznych imprez sportowych dla mieszkańców. Od stycznia do października tego roku MOSiR zorganizował już blisko 200 imprez i wydarzeń sportowych, w których wzięło udział 67 000 osób, wśród nich były tak popularne imprezy i cykle wydarzeń jak: Bieg Piekarczyka, Bażantarnia Jump&Run, Bieg Niepodległości, Bieg Nocny pod Gwiazdami, Festiwal sportów wodnych, Wyścigi smoczych łodzi, wycieczki i zawody rowerowe, festyny, Ferie z MOSiRem, Wakacje z MOSiRem, imprezy w CRW Dolinka.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.