› zimowe |
ponad rok temu
23.03.2017 Maciej Markowski komentarzy 1 ocen 2 / 100% |
A A A |
Od 14 marca w trzech austriackich miejscowościach (Graz, Ramsau, Schladming-Rohrmoos) wystartowało jedno z największych sportowych i społecznych wydarzeń 2017 roku, czyli XI Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Na starcie imprezy pojawiło się aż 2700 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną ze 106 państw świata. Polska reprezentacja wysłała na igrzyska 46 sportowców, którzy walczą w 5 dyscyplinach: hokej halowy, narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, biegi na rakietach śnieżnych oraz łyżwiarstwo szybkie. W tej ostatniej konkurencji nasz kraj reprezentował elblążanin Michał Weroński z Klubu Olimpiad Specjalnych "ONI w ATAKu" (oddział warmińsko-mazurski), który działa przy IKS "ATAK". Austria okazała się bardzo szczęśliwa dla niego, ponieważ wywalczył dla Polski brązowy medal w swojej koronnej dyscyplinie.
Michał Weroński do Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych przygotowywał się w Zakopanym, gdzie odbyło się zgrupowanie reprezentacji Polski. Nasz łyżwiarz został wylosowany do podstawowego składu Reprezentacji Olimpiad Specjalnych po tym, jak wygrał złoto na IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbywały się w 2016 roku. Zgrupowanie miało na celu przygotowanie zawodników do startu w zawodach, podniesienie ogólnej sprawności, kształtowanie wytrzymałości i wydolności, przygotowanie techniczne, a także końcową weryfikację i sprawdzian zawodników.
"Przesłaniem Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2017 jest pozyskanie, poprzez pozytywne atrybuty sportu, nowych zawodników, członków rodzin i wolontariuszy z całego świata dla idei Olimpiad Specjalnych. Ze względu na rosnącą rozpoznawalność Olimpiad Specjalnych na świecie oraz niesamowitą energię wolontariuszy oraz charyzmę naszych zawodników, wszystkie stereotypy i bariery powinny zostać przełamane. Powinna wzrosnąć akceptacja i tolerancja wśród ludzi" - możemy przeczytać z specjalnej broszurze przygotowanej pod kątem igrzysk. Hasło zawodów brzmi natomiast:
"Heartbeat for the World" ("Serce bije dla świata")
Koniec imprezy wyznaczono na 24 marca (godz. 19:00 - Soccer Arena w Graz).
Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
źródło: www. facebook.pl
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |