Elblążanin uratował honor polskiej kadry na Mistrzostwach Europy

› inne ponad rok temu    2.09.2016
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
Elblążanin uratował honor polskiej kadry na Mistrzostwach Europy fot. Polski Związek Szachowy

Ostatni raz o szachach pisaliśmy jakieś dwa miesiące temu, kiedy to jedna z elbląskich radnych - Irena Sokołowska - zaproponowała powrót zajęć, podczas których uczono by dzieci tej "królewskiej gry". Teraz jednak z Pragi napłynęła dużo bardziej doniosła wiadomość o tym, że młody elblążanin zdobył wicemistrzostwo Europy juniorów w szachach klasycznych! Mowa rzecz jasna o Igorze Janiku, który jako jedyny spośród polskich kadrowiczów (w liczbie 77) uzyskał medal dla swojego kraju i to koloru srebrnego. Obok mistrzostwa Polski to największy sukces młodego szachisty.

Zawodnik Klubu Szachowego Start Elbląg był jednym z 1500 uczestników mistrzostw (dziewczyny i chłopcy). W swojej kategorii wiekowej (U16) miał do zdystansowania 131 oponentów z ponad 30 różnych krajów, w tym dwóch kolegów z reprezentacji Polski: Antoniego Szustakowskiego oraz Kamila Kozła. Szachista z Elbląga był rozstawiony na 22 miejscu. Igor Janik, przystępujący do zawodów bez większej presji, z każdym kolejnym występem czuł się lepiej przy stole i dzięki temu, w 9 pojedynkach, nie odniósł ani jednej porażki, a cztery ostatnie wygrał ze spokojem znamionującym wielką klasę. Łącznie wygrał 6 pojedynków, a zremisował 3. Porażki nie zanotował w żadnym. To dało mu ostatecznie drugie miejsce w klasyfikacji i medal.

Losy jego zdobycia ważyły się jednak do ostatniego dnia turnieju. Gdyby nie zwycięstwo nad Mihaiłem Nikitenko, szachista Startu Elbląg mógłby nie wśliznąć się na podium, ale stało się po myśli naszego zawodnika i srebro stało się faktem. Lepszy okazał się jedynie Rosjanin Timur Fakrudionov. Za Polakiem również uplasował się Rosjanin Aleksy Sorkin. Pozostali Polacy ukończyli mistrzostwa w trzeciej i czwartej dziesiątce w kategorii do lat 16.

Bardzo blisko medali w innych kategoriach wiekowych byli: Oskar Ogłaza, Łukasz Jarmuła, Anna Kubicka oraz Magdalena Pawicka. Wszyscy szachiści zajęli pozycje tuż za podium. Igor Janik uratował zatem honor reprezentacji Polski i jako jedyny wdrapał się na medalowe pozycje.

Wszystkie wyniki Polaków można znaleźć pod tym adresem.