› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Elblążanin Igor Janik – podwójny wicemistrz świata juniorów w szachach – spotkał się z prezydentem Elbląga

› inne ponad rok temu    2.11.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Elblążanin Igor Janik – podwójny wicemistrz świata juniorów w szachach – spotkał się z prezydentem Elbląga fot.  Anastasiya Karlovych

Elblążanin Igor Janik – wicemistrz świata juniorów w szachach szybkich oraz klasycznych – spotkał się dzisiaj (2 listopada) z prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim, który pogratulował zawodnikowi wielkich sukcesów i przypomniał jego dokonania. 

Elblążanin poinformował, że dwa srebrne medale, które zdobył na mistrzostwach świata w Grecji, to jak dotychczas jego największy sukces. Rok temu w Urugwaju zdobył szóste miejsce. 

Cieszę się, że spełniło się moje największe marzenie. Jak byłem mały myślałem, że takim moim największym sukcesem byłoby załapanie się na podium mistrzostw świata

– przypomniał szachista.

Elblążanin uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym. Uczęszcza do klasy maturalnej. W przyszłości planuje studiować na Uniwersytecie Warszawskim.

Igor Janik spotkał się z prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim, 2 listopada 2018 r.; fot. UM w Elblągu

Przypomnijmy, że w dniach 17-31 października w Porto Karas (Halkidiki, Grecja) odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Szachach Szybkich, Błyskawicznych oraz Klasycznych, na których polska ekipa (licząca 18 osób) odniosła wiele sukcesów.

Rewelacyjny – najlepszy w historii elbląskich szachów – wynik uzyskał Igor Janik, który w kategorii open w szachach szybkich zdobył srebrny medal (złoto wywalczył Aleksiej Sarana z Rosji, zaś brązowy medal – Kriłł Szewczenko z Ukrainy). Wśród kobiet srebrny medal zdobyła Alicja Śliwicka (złoty medal wywalczyła Polina Szuwałowa, a brązowy – Aleksandra Obolientsiewa; obie z Rosji).

Igor Janik odniósł wielki sukces również w szachach klasycznych, zdobywając srebrny medal oraz normę arcymistrzowską. Zaraz za nim uplasował się Szymon Gomularz (brązowy medal), który również uzyskał normę arcymistrzowską. Złoto zdobył Viktor Gažík ze Słowacji (posiada również polskie obywatelstwo). Ponadto w rywalizacji kobiet do lat 16 w szachach klasycznych srebrny medal zdobyła Honorata Kucharska.

Od lewej: Viktor Gažík (Słowacja, złoty medal mistrzostw świata juniorów w szachach klasycznych; zawodnik posiada również polskie obywatelstwo), Igor Janik (srebrny medal) oraz Szymon Gomularz (brązowy medal), fot. Anastasiya Karlovych

Przypomnijmy, że kilka miesięcy wcześniej, w czerwcu 2018 r. w Rumunii Igor Janik wywalczył razem z reprezentacją Polski brązowy medal na mistrzostwach Europy juniorów do lat 18 w drużynie w szachach szybkich.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.