› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Elblążanin brązowym medalistą Mistrzostw Polski Seniorów w Darta

8 miesięcy temu    28.10.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Edward Pukin jest najstarszym darterem w PolscEdward Pukin jest najstarszym darterem w Polsc fot. Marcin Mongiałło

Elblążanin został brązowym medalistą Mistrzostw Polski Seniorów 60+ Steel Dart, które zostały rozegrane 27 października 2019 r. w Mikołowie (województwo śląskie).

W turnieju wzięło udział 26 zawodników, w tym 4 zawodniczki (roczniki od 1946 do 1959). Oprócz Edwarda Pukina wystartowało jeszcze dwóch elblążan – Marek Wawrzyniak i Adam Wołynko. 

Wyniki

1. MAZUR ANDRZEJ
2. RYGUŁA GRZEGORZ
3-4. SZYMAK WIESŁAW
3-4. PUKIN EDWARD
5-8. ŻUREK MAREK
5-8. ADAMCZYK PIOTR
5-8. DEDA FRANCISZEK
5-8. HAWROT MAREK
9-16. WAWRZYNIAK MAREK
9-16. KRACZKOWSKI ROMAN
9-16. ADAMCZYK BOŻENA
9-16. BALAWEJDER KATARZYNA
9-16. KACERZ TADEUSZ
9-16. JASZCZYK PIOTR
9-16. MATYSEK RYSZARD
9-16. GÓRKA WOJCIECH
17-24. DUDA BOGUSŁAW
17-24. KRZYSZCZYK KRYSTYNA
17-24. GABZDYL ROMAN
17-24. ŚLUSARCZYK WOJCIECH
17-24. KUBENKA WANDA
17-24. KRZYSZCZYK JANUSZ
17-24. RANIK JACEK
17-24. KUBENKA PIOTR
25-32. KARBOWSKI CEZARY
25-32. WOŁYNKO ADAM

Edward Pukin jest najstarszym (w listopadzie skończy 73 lata) aktywnym darterem w Polsce. Cały czas trenuje, bierze udział w turniejach w całej Polsce (przynajmniej 2 razy w miesiącu). Wszędzie godnie reprezentuje Elbląg. Dartem zajął się w celu podratowania zdrowia. Trenuje około 3 lata. Tym razem zapowiadał walkę o najwyższe laury i udało się! Gratulujemy! 

Trzy lata rzucania to jest bardzo mało. Jak przyjeżdżamy na zawody, to okazuje się, że większość darterów, którzy wygrywają bądź zajmuja bardziej eksponowane miejsca to rzucaja 15-20 lat. To są wszystko ilości liczone w milionach rzutów. 

– poinformował nas elblążanin.

Okazuje się, że w tym sporcie bardzo ważna jest psychika.  

Najlepszym darterem w Polsce jest Krzystof Ratajski. Jest na tyle dobrym darterem, że od ubiegłego roku startuje w turniejach, w których zdobywa się punkty do rankingu światowego. W lipcu grał mecz, w którym przegrał z byłym mistrzem świata 11:5, mając go "na widelcu", dlatego że panowie grali do 11 wygranych tzw. legów (pojedynków – przyp. red.). Nasz zawodnik prowadził 2:0 i w trzecim legu nie trafił tzw. "double'a" . Od tej chwili widać, było że się zdenerwował, bo nie trafił tej podwójnej szesnatski. Od tego momentu przeciwnik wygrał 7 legów pod rząd. Ratajski już się nie mógł odbudować. Nie wiem, czy nie powinien nawiązać jakiejś współpracy z psychologiem, bo widać było, że to, ze nie trafił, strasznie zdepromowało. 

– przypomniał najstarszy darter w Polsce.

 

fot. Edward Pukin

Edward Pukin jest pisarzem i publicystą, członkiem Związku Literatów Polskich. W 2002 roku pełnił funkcję prezesa klubu sportowego Olimpia Elbląg. 

------

Dart, rzutki, lotki (ang. Darts) – gra, a raczej różne powiązane ze sobą gry, w których celem jest trafianie niewielkimi lotkami w tarczę zawieszoną na ścianie. Przez lata korzystano z różnych tarcz i różnych zasad. Dziś określenie „dart” kojarzone jest głównie ze standaryzowaną grą, mającą specyficzną tarczę i ustalone zasady.

Pojedyncza rozgrywka, inaczej „leg” jest pojedynkiem między dwoma zawodnikami, którzy na przemian wykonują trzy rzuty do tarczy. Wygrywa zawodnik, który pierwszy osiągnie założoną liczbę punktów, zazwyczaj 301 lub 501, przy czym punkty „odlicza się od tyłu” od np. 501 aż do 0. W odmianie „double out” ostatni rzut musi trafić bezpośrednio w podwójne pole lub środkową część bulleye i musi jednocześnie zredukować wynik gracza do zera. Jeżeli zawodnik trafi w pole, które da wynik ujemny, kończy się jego kolejka i przywracany jest wynik do stanu sprzed tej kolejki. Ze względu na to, że podwójne pola są małe, zakończenie lega (nazywane z ang. „doubling out” lub „checking out”) jest jedną z najtrudniejszych jego części – dlatego początkujący gracze często omijają tę zasadę. Dłuższe rozgrywki są często podzielone na sety, które składają się z danej liczby legów.

Do innych, bardziej znanych gier związanych z dartem zalicza się m.in. „Double-in” (w którym należy trafić podwójne pole, by w ogóle rozpocząć naliczanie punktów), „Round The Clock” (w którym gracze muszą trafiać kolejne numerowane pola tablicy) oraz bardziej skomplikowany „Cricket”, który ma kilka odmian.

Źródło: Wikipedia

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 11
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mariusz Lewandowski
8 miesięcy temu ocena: 9%  1
Gratulację Jak widać jak się chce to można prawie wszystko....
odpowiedz oceń komentarz 1 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.