› sporty walki |
ponad rok temu
25.03.2019 Marcin Mongiałło komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Elbląski judoka Marcin Liszcz – członek Klubu Olimpiad Specjalnych „Oni w ATAKu” – wywalczył srebrny medal na XV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), które zakończyły się się 21 marca 2019 r. W sobotę 23 marca wspaniałe powitanie dla Marcina zorganizowali członkowie klubu IKS „Atak” Elbląg. Odbyło się ono na terenie krytej pływalni MOSiR-u w Elblągu przy ul. Robotniczej. Nie zabrakło oczywiście rodziców i przyjaciół zawodnika. Ogólnie w igrzyskach, które odbyły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wystąpiło aż troje elblążan, którzy zdobyli dwa medale.
Marcin Liszcz był jednym z 64 zawodników z Polski i jedynym męskim reprezentantem Polski w judo na tych zawodach (oprócz Marcina polskie judo reprezentowała także jedna judoczka, pochodząca z Poznania koleżanka zawodnika – Angelika). Sukces Marcina Liszcza jest tym większy, że jest to pierwszy medal w historii judo olimpiad specjalnych dla polskiego zawodnika!
134 zawodników startowało w judo. Marcin był w trzeciej grupie sprawnościowej, więc walczył z trzema zawodnikami. Niestety ten zawodnik z Portugalii, z którym Marcin przegrał, może nie był lepszy technicznie, ale miał dużą siłę
– poinformowała nas Joanna Cesarska, która pojechała na igrzyska do Abu Zabi z ramienia klubu IKS „Atak” Elbląg.
To wielki sukces elblążanina, na który złożyła się wieloletnia i ciężka praca zarówno zawodnika, jak jego trenerów, (których na przestrzeni lat było wielu – w ostatnim okresie Marcin trenuje pod okiem Pauliny Dąbrowskiej i Michała Dąbrowskiego), ale również rodziców i osób związanych z Integracyjnym Klubem Sportowym „ATAK” Elbląg (w tym Joanny Cesarskiej, która jest doskonałą koordynatorką i spina wszystko pod względem organizacyjnym).
Przypomnijmy, że w zakończonych 21 marca (czwartek) w Abu Zabi XV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych reprezentanci Polski zdobyli 69 medali (de facto 70. ale o tym poniżej; był to najlepszy występ naszej reprezentacji w historii letnich igrzysk olimpiad specjalnych), w tym 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych. W wydarzeniu wzięło udział 7,5 tys, sportowców pochodzących z 200 krajów. W czwartek wieczorem odbyła się ceremonia zamknięcia imprezy, a 22 marca sportowcy powrócili do ojczyzny.
Oprócz Marcina Liszcza medal na olimpiadzie wywalczył także inny elblążanin. Mateusz Zdaniukiewicz – uczeń Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu – wrócił z igrzysk z brązowym medalem olimpijskim w tenisie stołowym, który zdobył w mikście (grze podwójnej mieszanej) z bydgoszczanką Małgorzatą Królik. Nie zapomnijmy też o znakomitej postawie niezwykle walecznej elblążanki Kasi Janickiej (badminton), która została zakwalifikowana do bardzo silnej grupy i ostatecznie, po bardzo zaciętej rywalizacji, zajęła wysokie, 4. miejsce.
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Bardzo ciekawą informacją podzieliła się z nami pani Joanna Cesarska, która pojechała na igrzyska do Abu Zabi z ramienia klubu IKS „Atak” Elbląg:
Poproszono, aby zgłosił się trener, który by wystąpił jako wolontariusz, który miał wziąć udział w jednej z walk Zgłosił sie trener Darek Migdałek – opiekun naszych judoków –i wyszedł do walki z dwoma zawodnikami. Nikt o tym nie wiedział, że jest to podstawiony trener. W ostatnich sekundach trener niestety musiał opduścić, żeby przewagę zdobyli tamci zawodnicy. Ostatecznie nasz trener wywalczył brązowy medal. Stąd też Polacy zdobyli na igrzyskach 70 medali
– poinformowała nas Joanna Cesarska.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |