› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Egzamin na podstawowy patent żeglarski – jak się przygotować? Co trzeba umieć?

› wodne ponad rok temu    3.07.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Egzamin na podstawowy patent żeglarski – jak się przygotować? Co trzeba umieć?

Posiadanie uprawnień na samodzielne kierowanie jachtem nie jest co prawda koniecznością w niektórych sytuacjach, ale stwarza zdecydowanie więcej możliwości. Aby uzyskać patent żeglarski, trzeba zdać specjalny egzamin, na który składają się zagadnienia związane z obsługą jednostki oraz generalną wiedzą o nich. Zastanawiasz się, co warto wiedzieć o egzaminie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czy do przystąpienia do egzaminu wymagany jest kurs żeglarski?

Zanim dowiesz się, co trzeba wiedzieć, warto sprecyzować, czy przepisy określają obowiązek uczestniczenia w kursie. Otóż odbycie przeszkolenia pod okiem specjalisty nie jest wymagane. Każdy może zatem samodzielnie opanować podstawy poprzez uważną lekturę książek, a czasami także praktyki pod okiem doświadczonych żeglarzy, na przykład z rodziny. Jeśli nie masz takich możliwości i musisz radzić sobie samodzielnie, najlepszy wybór to profesjonalna szkoła żeglarska, gdzie stopniowo poznasz wszystkie najważniejsze elementy sztuki nawigowania jachtami.

Jak wygląda część teoretyczna egzaminu na patent żeglarza jachtowego?

W przypadku żeglowania nie uciekniesz przed odpowiednią literaturą – w końcu skądś musisz czerpać wiedzę! Odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest niezwykle istotne szczególnie wtedy, gdy nie uczestniczysz w profesjonalnym kursie żeglarskim. Sam test składa się z aż 75 pytań jednokrotnego wyboru, a na jego rozwiązanie masz 90 minut. Pozytywny wynik otrzymuje się po udzieleniu minimum 65 prawidłowych odpowiedzi.

Jakie pytania mogą paść w trakcie egzaminu?

Mimo że w Internecie krążą pojawiające się pytania z egzaminu na patent żeglarza jachtowego, to trzeba pamiętać, że nie jest to baza. W skład zagadnień wchodzą: przepisy o prawie drogi na morzu oraz przeciw zanieczyszczaniu wód, elementy budowy jachtu, teoria żeglowania (czyli np. praca żagli w zależności od pogody), meteorologia, umiejętność korzystania z map oraz podstawowe elementy ratownictwa.

Część praktyczna egzaminu – co trzeba o niej wiedzieć?

Po zdaniu części teoretycznej przychodzi czas na praktykę. Tutaj egzamin koncentruje się na odpowiednich manewrach, dzielonych na podstawowe i dodatkowe. Do tych pierwszych należą m.in. zwroty przez sztag i rufę, odejście i dojście do nabrzeża i alarm człowiek za burtą. Drugie nie są obowiązkowe i obejmują przykładowo dojście oraz odejście od boi czy holowanie jachtu.

Oprócz manewrów ważną kategorią są prace bosmańskie. Należy do nich przede wszystkim znajomość podstawowych węzłów: prostego, refowego, rożkowego, knagowego, ósemkowego, ratowniczego, cumowego, sztyku i buchty. Do prac należy także usuwanie nieskomplikowanych usterek olinowania bądź kadłuba, a przede wszystkim kierowania załogą, którego część stanowi egzaminator. Jeśli zachodzi konieczność zwrócenia mu uwagi, zdający ma prawo to zrobić.

Egzamin na patent żeglarski wiąże się z pewnymi kosztami oraz przede wszystkim koniecznością nabycia konkretnych umiejętności. Żeglowanie przynosi jednak sporo radości, więc zdecydowanie warto spróbować swoich sił.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.