› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Czym możemy zastąpić chleb pszenny?

miesiąc temu    25.02.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czym możemy zastąpić chleb pszenny?

Dlaczego ludzie coraz częściej ograniczają lub całkowicie rezygnują ze spożywania pszennego chleba? Powodem może być dieta nisko węglowodanowa, poszukiwanie zdrowszych zamienników lub problemy trawienne, które są odpowiedzią na spożywanie produktów zawierających gluten, czyli takich, które zawierają w sobie pszenicę.

Dlaczego ludzie coraz częściej ograniczają lub całkowicie rezygnują ze spożywania pszennego chleba? Powodem może być dieta nisko węglowodanowa, poszukiwanie zdrowszych zamienników lub problemy trawienne, które są odpowiedzią na spożywanie produktów zawierających gluten, czyli takich, które zawierają w sobie pszenicę. Osoby zmagające się z celiakią czy też chorobą autoimmunologiczną również muszą szukać alternatyw dla chleba z pszenicy. Większość tych produktów jest po prostu bezglutenowa, a wiele z nich ma dodatkowo niższą ilość węglowodanów.

Zamienniki dla chleba pszennego


Znakomitą opcją jest chleb żytni, który stanowi doskonałe źródło ważnego błonnika. W porównaniu do chleba pszennego, chleb żytni jest ciemniejszy i gęstszy. Ma również mocniejszy smak, zapach i zdecydowanie łatwiej się nim najeść. Chleb żytni to dobre rozwiązanie dla osób chcących postawić na zdrowszą żywność i będących na redukcji, ale niestety musimy wiedzieć, że nie jest on pozbawiony glutenu. Osoby chorujące na celiakię, czy zmagające się z nietolerancjami pokarmowymi muszą z niego zrezygnować. Następnym zamiennikiem chleba pszennego jest chleb na zakwasie. W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób decyduje się na robienie chleba na zakwasie. Jest to popularna metoda, która dzięki fermentacji ziaren, znacząco ułatwia trawienie w porównaniu do innych rodzajów chleba. Do pieczenia chleba na zakwasie, możemy zastosować mąkę żytnią lub bezglutenową. Warto się na niego pokusić, ponieważ jest wzbogacony cennymi dla naszego organizmu składnikami odżywczymi. Kolejna propozycja dotyczy chleba bezglutenowego. Dieta bezglutenowa to przymus lub chęć zmiany swojego odżywiania. Ze względu na stale rosnącą liczbę osób, wybierających produkty bezglutenowe, w asortymencie piekarni możemy znaleźć taki produkt jak chleb bezglutenowy. Doskonałą i bogatą w błonnik opcją są tortille produkowane z kukurydzy. Są one powszechnie dostępne i bardzo proste do zrobienia. Cechą charakterystyczną tego rodzaju produktu jest to, że mają mniej węglowodanów, a co za tym idzie – mniej kalorii. Samodzielnie w domu, możemy także zrobić chleb z ziaren. Ziarna sprawiają, że chleb nie tylko pomaga w trawieniu, ale także jest bogaty w białko i błonnik. Chcąc kupić taki chleb w piekarni, warto czytać etykiety, aby sprawdzić, czy dany produkt jest pozbawiony pszenicy. Czy warzywa mogą zastąpić nam pieczywo? Oczywiście, że tak. Liczy się przede wszystkim ich forma. Jeśli dbamy o formę, dietetyczne kanapki będą dla nas znakomitym rozwiązaniem. Na liść sałaty, możemy przecież nałożyć to samo do na kromkę chleba.

Dbając o własne zdrowie, musimy mieć świadomość tego, że rezygnacja z pszennego chleba to tylko i wyłącznie nasz wybór. Inaczej jest w przypadku osób chorujących na celiakię czy zmagających się z nietolerancjami pokarmowymi. Rezygnacja z pszenicy okazuje się wtedy koniecznością, dlatego wiedza o możliwych zamiennikach jest znacząca. Każdy może znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie.

Artykuł stworzony przy współpracy z marką Light Catering, oferującą catering dietetyczny

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.