› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Czy alkohol wpływa na wyniki osiągane w sporcie?

ponad rok temu    10.02.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Czy alkohol wpływa na wyniki osiągane w sporcie?

Dla wielu osób picie alkoholu i uprawianie sportu nie mogą się ze sobą łączyć. Z pewnością tak jest, jeśli sportowca czekają ważne zawody czy mecz. Ale czy trenowanie w ogóle wyklucza z życia alkohol?

Wpływ alkoholu na organizm

Zanim odpowiemy na pytanie, czy sportowiec nie powinien w ogóle spożywać alkoholu, zastanówmy się, jakie skutki wywołuje picie trunków. Uprawianie sportu wiąże się z wysiłkiem fizycznym, a zawodowy sportowiec powinien być stale w jak najlepszej kondycji. Co się dzieje w organizmie, jeśli spożywamy alkohol?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj trunku człowiek wypije, zawsze przebywa on tę samą drogę w organizmie: najpierw trafia do żołądka, potem do jelita cienkiego, gdzie jest wchłaniany do krwiobiegu i zaczyna krążyć po organizmie, oddziałując na niemal każdy organ, układ nerwowy i mięśnie.

  • Koordynacja – alkohol wpływa na neuroprzekaźniki odpowiedzialne za koordynację ruchową, powodując spowolnienie reakcji i zaburzenia równowagi,

  • Wzrok – utrata kontroli nad mięśniami oka prowadzi do osłabienia reakcji na światło, przez co widziany obraz wydaje się niewyraźny i rozmyty,

  • Odwodnienie – alkohol powoduje pewne zmiany hormonalne, które wpływają na pracę nerek i w rezultacie prowadzi do odwodnienia,

  • Częste picie dużych ilości alkoholu prowadzi do zaburzeń snu, co uniemożliwia odpowiednią regenerację organizmu (ważne szczególnie dla sportowców),

  • Masa ciała – alkohol ma sporo kalorii, a zwykle spożywany jest w towarzystwie kolorowych soków, napojów (które zawierają ogromne ilości cukru) oraz tłustych, kalorycznych przekąsek, więc częste picie i „zagryzanie” może wpłynąć na przyrost wagi.

Trening po alkoholu?

Każdy, kto choć raz przesadził z piciem, zna stan, w którym mięśnie zaczynają odmawiać posłuszeństwa, pojawiają się zawroty głowy, czasem cierpi na tym także żołądek… Wyobraź sobie teraz, że w takim stanie musisz wykonać trening – obojętnie jaki, czy to biegowy, czy siłowy, czy na basenie. Byłoby trudno, prawda? A trening następnego dnia? Również mógłby być problematyczny ze względu na kaca i towarzyszące mu objawy, takie jak ból głowy, ciągłe pragnienie i problemy z koncentracją.

Jeśli bardzo zależy Ci na treningu, ale nie masz pewności co do zawartości alkoholu w swoim organizmie, możesz sprawdzić przybliżoną wartość korzystając z Internetu – wirtualny alkomat na podstawie podanych przez Ciebie informacji obliczy, czy prawdopodobnie jesteś jeszcze pod wpływem. Pamiętaj jednak, że taki kalkulator alkoholowy nie daje stuprocentowej pewności co do tego, czy jesteś już trzeźwy i możesz np. prowadzić samochód.

Wpływ picia na wyniki w sporcie

Po spożyciu alkoholu, nawet jeśli minęło już kilka godzin, możliwości wydolnościowe i wysiłkowe człowieka są bardzo obniżone. Dochodzą do tego osłabione mięśnie i wolniejsza reakcja. Spożywanie alkoholu powoduje zaburzenia procesów odbudowy komórek. Oznacza to, że sportowcy potrzebują znacznie więcej czasu na regenerację, która jest bardzo ważną częścią treningów. Alkohol zaburza także syntezę glikogenu – organizm musi najpierw uporać się z usunięciem alkoholu. Dodatkowo problemy z koncentracją i koordynacją mogą przyczynić się do kontuzji czy urazu podczas treningu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.