› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Bieganie po plaży - czy warto?

› inne ponad rok temu    20.03.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Bieganie po plaży - czy warto?

Wiele osób aktywnych fizycznie nie może sobie odpuścić swoich ulubionych dyscyplin również podczas wyjazdów. Biegacze już wcześniej sprawdzają możliwości uprawiania joggingu w miejscu, do którego się udają, planując trasy, które będą atrakcyjne i wygodne -  ścieżki biegowe znajdziemy bowiem niemal w każdym turystycznym mieście, często jednak kusi nas przebieżka o wschodzie słońca brzegiem morza, która będzie świetną alternatywą dla tradycyjnego joggingu po twardej nawierzchni. Co warto wiedzieć oraz jak przygotować się do biegania po piasku?

Zalety biegania po piasku

Bieganie po plaży niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz tego, że możemy uprawiać swój ulubiony sport w pięknych okolicznościach przyrody - słysząc w oddali szum fal - to jeszcze dostarczamy swojemu organizmowi sporą dawkę jodu. Jest to również doskonałe urozmaicenie i przełamanie dotychczasowej rutyny. Jeśli natomiast chodzi o bezpośrednie korzyści dla naszej kondycji fizycznej, to z pewnością możemy ich sporo wymienić, zwłaszcza, jeśli biegamy boso. Do najważniejszych zaliczymy możliwość angażowania rzadko używanych mięśni poprzecznych oraz podłużnych stóp, a także mięśni podudzia. Ponadto biegając po piasku mocniej pracują mięśnie stabilizujące stawy skokowe oraz stopy. Niewątpliwą zaletą biegania po miękkim piasku jest świetna amortyzacja, dzięki której nie obciążamy kręgosłupa oraz stawów w takim stopniu, jak ma to miejsce w czasie biegania po twardej nawierzchni, co z kolei minimalizuje ryzyko urazów. Kolejną zaletą, jaką możemy wymienić przy okazji biegania bosymi stopami po piasku, jest naturalny peeling. Ziarenka piasku ścierają martwy naskórek, wygładzają skórę, co również pomaga lepiej ukrwić tkanki. 

Warto jednak pamiętać, że bieganie boso po plaży, na której występują różnego rodzaju zanieczyszczenia, muszelki czy kamyki, może doprowadzić do skaleczeń. W takiej sytuacji warto założyć odpowiednie buty do biegania przeznaczone do miękkiej nawierzchni, które są lekkie, przewiewne i mają elastyczną podeszwę.

Jak biegać po piasku?

Aby bieganie po plaży przynosiło nam maksimum korzyści, warto odpowiednio przygotować się do tej formy aktywności. Przede wszystkim nie powinniśmy traktować joggingu po piasku jako podstawowej aktywności, a  jedynie jako urozmaicenie treningu. Bieganie po piasku jest dużo bardziej męczące, więc ten sam dystans, który pokonujemy na asfalcie, zajmie nam więcej czasu. Warto rozpocząć trening biegając tuż przy linii wody, gdzie piasek jest mokry i stawia mniejszy opór. Ważne jest również, aby biec taki sam odcinek w jedną i drugą stronę z uwagi na spadek terenu, który powoduje, że jedna noga, ta bliżej wody, jest niżej niż druga. Aby uniknąć bólu mięśni pośladkowych oraz kręgosłupa, należy więc obciążać kończyny w taki sam sposób. 

Zachowajmy również rozsądek, biegając w ciągu dnia - nie forsujmy się i unikajmy aktywności w palącym słońcu, co może skończyć się niebezpiecznym udarem. Zawsze smarujmy skórę kremem z filtrem UV i chrońmy głowę.  Podobnie jak w przypadku biegania po każdej innej nawierzchni, tu również nie należy zapominać o odpowiedniej rozgrzewce i stretchingu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.