dd Beton zalał tor. Zaczął się wyczekiwany etap inwestycji przy Agrykola (+foto)
› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Beton zalał tor. Zaczął się wyczekiwany etap inwestycji przy Agrykola (+foto)

ponad rok temu    16.03.2017
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
7 zdjęć fot. Maciej Markowski

Jak rzekło się słowo, tak się stało. Zgodnie z zapowiedzią wiceprezydenta Elbląga Janusza Nowaka, dzisiejszego ranka rozpoczęło się betonowanie toru łyżwiarsko-wrotkarskiego przy ul. Agrykola. Umożliwiły to bardzo sprzyjające warunki atmosferyczne i wylewka trwać będzie nieprzerwanie aż do skończenia całości. Po wyschnięciu na płycie toru pojawią się spalinowe zacieraczki i zacznie się etap przecierania betonu. Na sam koniec pozostanie już tylko wykonanie wewnętrznych boisk toru oraz dostosowanie infrastruktury towarzyszącej: ławek, chodników oraz ogrodzeń. Nieprzekraczalny termin zakończenia inwestycji został aneksowany i wyznaczony na 15 maja br.

Plac budowy został przekazany konsorcjum firm z Luzina oraz Borowa 11 maja ubiegłego roku, a pierwszy termin zakończenia prac został wyznaczony na koniec sierpnia. Nie został on jednak osiągnięty z powodów niezależnych od wykonawcy, jak fatalne warunki atmosferyczne czy nieoczekiwane problemy z wzmocnieniem gruntu pod samym torem, czego nie przewidywał projekt. Aneks do umowy zakładał ukończenie go do ostatniego dnia października, ale i tym razem go nie dochowano. Miasto rozważało w ostatnim czasie nawet zmianę wykonawcy tego zadania, ale ostatecznie postanowiono pozostać przy obecnym wykonawcy, a nowy termin wyznaczyć na 15 maja. Na więcej czasu konsorcjum firm nie może liczyć, ponieważ 1,5 miliona złotych z całości wartej 5,1 mln pochodzi z dofinansowania ministerialnego i z tych pieniędzy Magistrat musi się rozliczyć do końca czerwca 2017 roku.

Dzisiaj od samego rana - zgodnie z zapowiedzią Janusza Nowaka - na terenie budowy pojawił się ciężki sprzęt i rozpoczęła się wylewka przy słonecznej pogodzie i co najważniejsze - dodatniej temperaturze. - To jest uzależnione od tego, żeby w przeciągu 24 godzin od momentu betonowania nie padał deszcz i nie było przymrozków - wyjaśniał wiceprezydent Elbląga. - Będziemy to robić 10-12 godzin, później będzie beton wiązał i wchodzimy od razu na zacieranie. Najważniejsze tak naprawdę jest betonowanie. Nie może być jednak opadów deszczu, bo będzie wypłukiwane mleczko cementowe i nie uda się tego zatrzeć.

W związku z tym, mogą pojawić się pewne utrudnienia dla mieszkańców pobliskich budynków spowodowane hałasem emitowanym przez pracujące zacieraczki.

- Będziemy zacierać całą noc zacieraczkami spalinowymi, które wytwarzają hałas, ale rozmawiamy już z mieszkańcami tych budynków, przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość już teraz - mówił Janusz Nowak.

Jak wiadomo, z umowy wynika, że w przypadku niewywiązania się z ustaleń, zamawiający może naliczać kary umowne. Te stanowią 0,5% wartości kosztorysowej (brutto) za każdy dzień zwłoki, czyli w przeliczeniu na złotówki - 25 tys. 702 zł. Ratusz planuje jednak omówić tę kwestię z wykonawcą dopiero po zakończeniu wszystkich prac na torze.

 

Powiązane

ilość zdjęć 7 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Markk
ponad rok temu ocena: 100%  1
Chciało by się powiedzieć - Boże jakie szczęście, po kilkunastu latach będzie tor łyżwiarski wyremontowany. W latach szesćdziesiątych jeździłem na łyżwach po tym torze. Ciekawe która grupa wykorzysta to w kampani wyborczej ? Bo to takie polskie, bialoczerwone.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.