› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Benefis pięściarza i lekarza w ESK Nestor

› sporty walki ponad rok temu    1.10.2013
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Benefis pięściarza i lekarza w ESK Nestor

Elbląski Sportowy Klub Nestora zorganizował benefis Wiesława Budzińskiego i dr Zdzisława Rogacewicza. Obaj są członkami stowarzyszenia skupiającego byłych sportowców, działaczy, trenerów elbląskich klubów po 60-tym roku życia. Od dziesięcioleci związani sportowo i zawodowo z Elblągiem, w tych dniach skończyli 80 lat. W gościnnych progach CSE Światowid honory gospodarzy pełnili Helena Pilejczyk i Marian Kulesza kierownictwo ESK Nestora, a w przekazanej zebranym laudacji nakreślono wyraziście sylwetki obu beneficjentów podkreślając ich szczególny wkład w rozwój elbląskiego sportu. W uroczystości udział wziął wiceprezydent Marek Pruszak.

Wiesław Budziński w latach 1946 - 1956, boksował w barwach Stali i Turbiny. Stoczył w tym czasie 198 walk z których zaledwie 12 przegrał. Dwukrotny medalista mistrzostw Polski, wielokrotny mistrz Wybrzeża był członkiem kadry narodowej prowadzonej przez legendarnego Feliksa Stamma. Po zakończeniu czynnej bokserskiej przygody Budziński przekazywał wiedzę praktyczną swoim następcom w klubie Start. I tu ma znakomity dorobek, bo wyszkolił między innymi mistrzów Polski - Jacka Bielskiego, ostatniego polskiego Mistrza Europy z roku 1993, Mariusza Gortata, Zdzisława Adamczyka, Janusza Dymiszkiewicza czy Marka Migdalskiego. Dziś Wiesław Budziński jest Honorowym Prezesem UKS Kontra i już pięciokrotnie patronował międzynarodowym turniejom bokserskim swego imienia.

Z kolei jubilat dr Zdzisław Rogacewicz od roku 1963, a więc już 50 lat prowadzi przychodnię sportową w Elblągu. Z chwilą, gdy powstało województwo elbląskie wzrosła ranga poradni, która uzyskała miano wojewódzkiej. Pracowało w niej trzech lekarzy i żaden nie narzekał na brak zajęcia. Zdzisław Rogacewicz otrzymał też powołanie na członka Komisji Lekarskiej Polskiego Związku Piłki Nożnej, pełnił również te obowiązki w komisji Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Zakres zadań obejmował między innymi uczestnictwo lekarza w zgrupowaniach kadr narodowych i opiekę medyczną podczas zawodów kadr w kraju i zagranicą. Najwięcej pracy było w Elblągu, dane mu było przeżyć wiele znakomitych wydarzeń sportowych nie tylko piłce nożnej, ale także łyżwiarstwie, piłce ręcznej, zapasach i podnoszeniu ciężarów z udziałem sportowców z Elbląga. Obecnie jestem jedynym lekarzem sportowym w elbląskiej przychodni sportowej na ul. Królewieckiej. Tu zawsze panuje tłok. Pacjenci Zdzisława to nie tylko sportowcy z Elbląga. Przyjeżdżają po porady i na badania z Pasłęka, Sztumu, Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego, a także z rejonu Olsztyna. Każdego dnia poradnia przyjmuje od 20 do 30 sportowców. Poza pracą w przychodni Zdzisław służy im pomocą, gdy doznają urazów na arenach sportowych. Nic więc dziwnego w tym, że jest ceniony nie tylko w elbląskim środowisku sportowym.

Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha przyznała dr Zdzisławowi Rogacewiczowi Złotą Odznakę Za Zasługi dla Sportu, Rada Miasta Elbląga uhonorowała obu beneficjentów Medalami Za Zasługi dla Elbląga, a wyróżnienia wręczali Marek Pruszak, wiceprezydent Elbląga w towarzystwie Antoniego Czyżyka, wiceprzewodniczącego Rady Miasta.

Były też okolicznościowe grawertony, souveniry i kwiaty od Departamentu Sportu UM, UKS Kontry i kolegów z sekcji boksu i działaczy ESK Nestora. Wzruszeni beneficjenci dziękowali za zorganizowanie uroczystego spotkania, przyznane odznaczenia, a finałem imprezy było odśpiewane przez zebranych gromkie sto lat, efektowny tort dzielony przez beneficjentów i tradycyjna lampka szampana.

Tekst: ESK Nestora

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.