dd Odżywki, a uwarunkowania fizyczne. Jak dobrać odpowiedni preparat?
› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Odżywki, a uwarunkowania fizyczne. Jak dobrać odpowiedni preparat?

10 miesięcy temu    26.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Odżywki, a uwarunkowania fizyczne. Jak dobrać odpowiedni preparat?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z aktywnym trybem życia, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest zbilansowana dieta. Odpowiednie odżywanie oraz suplementacja to aspekty, które wpłyną nie tylko na efektywność treningu, ale i zdrowie osoby ćwiczącej. Wspomaganie się odżywkami powinno być jednak odpowiednio przemyślane. Jakie powinny być twoje odżywki? Sprawdźmy!

Dyscyplina sportu dyktuje warunki

Twoje odżywki powinny być dostosowane do dyscypliny, którą uprawiasz lub masz zamiar uprawiać. Na początku, większość osób podejmujących to wyzwanie, interesuje się głównie poprawą kondycji i wytrzymałości, co otwiera drzwi do bardziej zaawansowanych aktywności. Mimo to, inne preparaty powinny być stosowane przez pływaków, a inne przez osoby ćwiczące na siłowni. Jak łatwo samemu sprawdzić, które odżywki będą pasować do danej dyscypliny sportu? Przejrzyj kategorie na stronie internetowej sklepu tanie-odżywki.pl i skonsultuj się z profesjonalistą!

Indywidualne potrzeby i ograniczenia to sprawa kluczowa

Twoje odżywki powinny być dobrane w oparciu o indywidualne kwestie, a mianowicie:

 • Ø Ewentualne choroby i schorzenia
 • Ø Dietę i preferencje żywieniowe
 • Ø Wiek
 • Ø Stopień zaawansowania
 • Ø Dodatkowe cele treningowe

Choroby i schorzenia to kwestia najważniejsza, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na poszczególne składniki. Jedni są uczuleni na miód, inni na laktozę, a jeszcze inni na jagody, dlatego planując swoją dietę upewnij się, że nie jesteś uczulony na poszczególne części składowe Twoich posiłków. Choroby mogą nakładać ograniczenia również w kwestii uprawiania niektórych dyscyplin, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Dieta i preferencje żywieniowe to kolejna sprawa, którą należy wziąć pod uwagę podczas układania jadłospisu. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku osób będących na diecie wykluczeniowej. To, na co należy zwrócić uwagę, to przede wszystkim uzupełnienie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, na które zapotrzebowanie jest w tym przypadku zwiększone.

Wiek, stopień zaawansowania i dodatkowe cele treningowe to kolejne kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania swojej diety. Zapotrzebowanie na białko oraz mikroelementy będzie zupełnie inne dla osoby początkującej, a inne dla kogoś, kto ćwiczy od lat. Wszystko to należy ustalać mądrze, biorąc pod uwagę cele treningowe, ponieważ innych efektów oczekuje osoba będąca na redukcji, a innych ktoś, kto zaczyna budować masę.

Wydawać by się mogło, że to takie proste – trening, posiłek, odżywka, a potem efekty. Tymczasem warto poświęcić sobie nieco więcej czasu na dokładne zapoznanie się z tym tematem i dopiero wtedy działać. Wpłynie to pozytywnie zarówno na efekty treningowe, jak i zdrowie fizyczne!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.