dd Jak zadbać o swój rower po sezonie?
› ROZGRYWKI
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Najlepsza zawodniczka Startu w sezonie 2016/17

Oddaj głos na najlepszą według Ciebie zawodniczkę mijającego sezonu w Starcie Elbląg.

Jak zadbać o swój rower po sezonie?

7 miesięcy temu    21.11.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak zadbać o swój rower po sezonie?

Deszczowa szara jesień zwiastuje czas wyjątkowo niesprzyjający dla fanów jednośladów napędzanych siłą mięśni. Dla większości rowerzystów to pora, kiedy ich pojazdy zapadają w zimowy sen. Poza wyjątkowymi zapaleńcami, którym sprawia przyjemność nawet jazda na rowerze w czasie mrozów, większość z nas przygotowuje rower do kilkumiesięcznej pauzy. Jeśli zastanawiasz się jak najlepiej zadbać o swój rower po sezonie, kilka porad znajdziesz w tym artykule.

Jak wyczyścić ramę roweru z zabrudzeń po lecie

Jesień przynosi ze sobą deszczową aurę, której ślady z pewnością zobaczą wszyscy, którzy posiadają rowery. Chodzi tu przede wszystkim o wyschnięte plamy z błota i drobinki piasku, pokrywające ramę jednośladu. Pozostawienie go w takim stanie jest nie tylko mało estetyczne, ale i nierozsądne. Zaschnięty brud może sprawić Ci jeszcze większe problemy na wiosnę. Na dodatek pierwszy słoneczny wiosenny weekend może nadejść niespodziewanie i zaskoczyć Cię z nieprzygotowanym do sezonu sprzętem.

Ramę rowerową w pierwszej kolejności powinieneś namoczyć bieżącą wodą i pozostawić mokrą na kilka minut, żeby brud się odmoczył. Ten proces odbędzie się bez problemu, jeśli masz dostęp do węża ogrodowego i kawałka trawnika. Tymczasem jeżeli mieszkasz w mieście w budownictwie wielorodzinnym, musisz poradzić sobie innymi sposobami. Najlepiej włóż rower do wanny w łazience, gdzie będziesz mógł zamoczyć go bez większych szkód. Jeśli nie zmieści się w całości, zdemontuj przednie koło i umyj je oddzielnie.

Kiedy plamy z błota odmoczą się, umyj każdy element roweru za pomocą wilgotnej szmatki. Możesz zmieszać wodę z płynem do mycia naczyń albo specjalnymi profesjonalnymi środkami dostępnymi w sklepach rowerowych. Cięższe zabrudzenia możesz usunąć za pomocą szczotki. Pamiętaj, żeby nie myć łańcucha, zębatek i korbowodu. Te elementy wymagają specjalnego traktowania, które opiszę poniżej.

W jaki sposób wyczyścić napęd roweru?

Elementy napędowe to serce każdego roweru, dlatego wyczyszczenie ich powinno być najważniejszym procesem. Może to mieć bezpośredni wpływ na sprawność roweru i Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy. Musisz też pamiętać, że do mycia roweru nie używa się silnych rozpuszczalników typu nitro, ponieważ mogą one spowodować więcej szkód, niż pożytku. Najlepiej nadaje się do tego benzyna ekstrakcyjna lub specjalne naturalne preparaty z wyciągiem z cytrusów.

Łańcuch najlepiej zdjąć i zamoczyć w zamkniętym pojemniku z rozpuszczalnikiem. Następnie potrząsaj nim dynamicznie. W ten sposób stary zabrudzony smar odmoczy się nawet z trudno dostępnych miejsc. Jeśli nie chcesz ściągać łańcucha, myj go odcinkami za pomocą szczotki i benzyny ekstrakcyjnej. Pamiętaj jednak, że zanieczyszczenia, które mogą spowodować największe szkody, znajdują się wewnątrz ogniw łańcucha. Za pomocą szczotki i tych samych preparatów, możesz czyścić zębatki i inne elementy napędu jednośladu.

Zimowanie roweru

Po dokładnym umyciu nasmaruj łańcuch i przerzutki roweru. Nie używaj do tego popularnych smarów i olejów samochodowych, ponieważ nie zapewnią rowerowi odpowiedniej ochrony. Powinieneś zaopatrzyć się w specjalny olej do rowerów, który dostaniesz w dobrych sklepach rowerowych. Regulację i smarowanie łożysk kierowniczych, amortyzatorów, czy hamulców lepiej pozostaw specjalistom z dobrych serwisów. Taka usługa nie jest kosztowna, a zaoszczędzi Ci sporo pracy. Na koniec jeszcze tylko sprawdź ciśnienie w oponach i upewnij się, że jest ono na dobrym poziomie.

Tak przygotowany rower może spokojnie przezimować. Tylko gdzie? Tutaj możliwości jest wiele. Ważne jest, żeby takie miejsce było ogrzewane i w miarę możliwości suche. Stalowe elementy roweru kiepsko znoszą wilgoć. Jeśli nie posiadasz odpowiednio dużo miejsca w piwnicy, czy na strychu, możesz spróbować umieścić go na balkonie, czy w garażu. Jednak wtedy przechowuj pojazd w specjalnym wodoszczelnym pokrowcu, który uchroni go przed najgorszymi warunkami atmosferycznymi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.